Друштвени медији су преплављени фотографијама и видео-снимцима неба Русије у нијансама зелене, љубичасте и розе боје.
Овог пута нису само љубитељи астрономије у Мурманску или Нориљску, где је поларна светлост чест догађај, могли са својих балкона и прозора да посматрају етерични приказ светла, већ и многи широм Русије који овакву појаву никада нису видели.
Градови у западној Русији, као што су Јарослављ и Киров пригрлили су лепоту сјајних аурора, које су веома ретке у тим регионима. Људи у Новосибирску у Сибиру приметили су да Сунце „не мирује“ јер је „природно чудо“ дошло до њиховог града.
Руска северна престоница Санкт Петербург такође је осветљена предивним светлима. Они који „јуре“ поларну светлост, пожурили су, упркос хладној октобарској ноћи, на својим бициклима у Фински залив, где се јасно виде светла.
„У последњих 10 сати Сунце је суперактивнo, а било је и емисија соларног материјала на Земљу“, рекао је пред спектакуларни догађај за руске медије Георгиј Гончаров, водећи истраживач Пулково Обсерваторије.
Аурора се активира интеракцијом Земљиног магнетног поља и наелектрисаних честица послатих ка нама услед експлозија у Сунчевој атмосфери.
Спектакуларна појава је често видљива у регионима Северног леденог океана, појављује се као завеса светлости. Међутим, понекад се види површина ноћног неба испуњена луковима или спиралама, често у правцу линија силе Земљиног магнетног поља. Углавном су зелене боје са траговима црвене, розе, љубичасте и беле.