Зауставите нове пројекте, нема више компензационог плаћања за имовину, откажите све промоције и састанке и чак престаните да купујете аутомобиле, намештај и друге ствари… Звучи као да је завладала паника, али према наводима „Гардијана“ ово је садржај тајне директиве краља Салмана упућене министру финансија, са назнаком „тајно и ургентно“ од 28. септембра 2015.
Who ever thought one day Saudi Arabia would issue bonds to sustain their economy, diversification has truly gone bad.
— يوسف الذوادي (@YousifAlThawadi) September 28, 2015
Јавне финансије краљевине трпеле су ове године због драстичног пада цена нафте, од које у највећој мери зависи саудијска економија. Према подацима из 2014. године, 12 одсто Саудијаца ради у јавном сектору.
„Фискална дисциплина је лабава“, каже за „Гардијан“ Стефан Хертог, професор на Лондонској школи економије. „Током плодоносних година стекао се утисак да новца има на претек и да никада неће нестати. Зато је дошло до прекомерних трошкова у националним буџетима од 2000. године наовамо, у просеку по 15 одсто више од планираног, и зато се сада шаље порука да више неће тако да раде“.
An oil Baron on #radio4 "as soon as we invent a proper battery, the oil industry is over"….Saudi will return to a goat economy. Good 👏
— OWDBUM™ (@owdbum) September 29, 2015
Више од 90 одсто прихода Саудијске Арабије зависно је од нафте, а са ценама које су прошле године пале за више од 50 одсто, влада покушава да се избори са финансијским притиском. Други фактори који доприносе слабљењу саудијске економије укључују рат Јемену, као и повећану домаћу потрошњу.
Према ММФ-у, очекује се да ће пустињско краљевство ову годину завршити са дефицитом у буџету од 20 одсто БДП-а. Такође се наводе очекивања да ће економски раст Саудијске Арабије бити спорији у наредних неколико година, јер је влада приморана да смањи потрошњу.
IMF: Est. Saudi Arabia debt-to-GDP may rise from <2% in 2014 to 33% in 2020, as oil accounts for 90% of its revenue. pic.twitter.com/pGh6rPoDQr
— Mark Constantine (@vexmark) October 8, 2015
Према недавним наводима агенције „Блумберг“, влада у Ријаду је са глобалних тржишта извукла не мање од 70 милијарди долара. Такође, очекује се да ће у скорој будућности највећа арапска економија за 10 процената смањити издавања за инвестиције, које су процењене на 102 милијарде долара.