„Имамо прилично добру обавештајну службу. Знали смо да (руски председник Владимир Путин) планира да пружи војну помоћ потребну Асаду, јер су били нервозни због могућности неизбежног краха тог (Асадовог) режима“, рекао је Обама за телевизију Си-Би-Ес.
Председник САД је, притом, рекао да сматра погрешном руску стратегију у Сирији.
„Ако сматрате да је лидерство спуштање ваше привреде до дна и слање војске ради подупирања јединог савезника, онда имамо различиту дефиницију лидерства“, рекао је Обама.
Председник САД сматра погрешном стратегију Москве, између осталог и са аспекта борбе против Исламске државе.
„Док се Асад налази на власти, тешко ће бити преоријентисати снаге умерене сиријске опозиције на борбу против ИД“, рекао је Обама, изражавајући наду да ће пре или касније исламисти у Ираку и Сирији бити ликвидирани.
Међутим, како је рекао, да би се то десило потребне су одређене околности а „сунитско становништво тих земаља треба да се прикључи борби против ИД“.
Обама је казао и да се проблем Сирије не може решити војним средствима, већ једино политичким путем уз учешће „свих кључних играча“. Према његовим речима, Вашингтон је спреман да на томе ради са другим земљама, а очекује да ће „Русија и Иран извршити утицај на Асада“.
Обама је рекао и да САД не планирају да упућују у Сирију и Ирак њихове копнене снаге, али да ће наставити са ваздушном операцијом против ИД.
Истичући да је Сирија „тежак проблем за читаву међународну заједницу“ и народ те земље, Обама је у интервјуу говорио и о неуспешном програму САД у припреми и јачању сиријских побуњеника, који ће бити обустављен у петак.
Амерички председник је рекао да је од почетка био скептичан према том програму, али да треба пробати све могућности.
„Мој циљ био је покушај да се провери претпоставка можемо ли да обучавамо и ојачамо умерену опозицију која жели да се бори против ИД. И разјаснило се да док Асад остаје на власти те људе је врло компликовано приморати да се усредсреде на ИД“, казао је Обама.
Истичући да се не слаже са мишљењем да САД губе позицију на Блиском истоку, Обама је рекао да и у том региону и у самим Сједињеним Државама има људи који предлажу да се тамо упути стотине хиљада америчких војника, што би резултирало даљим погибијама у америчкој војсци и новим великим трошковима.
„Тада би наш циљ био, на неки начин, не да будемо само полиција, већ управници тог региона“, рекао је Обама и додао да би то била лоша стратегија и поновна грешка, због које би се требало стидети.
Клинтонова погрешила, али није угрозила националну безбедност
Обама je рекао да је била грешка што је Хилари Клинтон користила лични мејл док је била на функцији државног секретара, али да тиме није угрозила националну безбедност. Јавни службеници морају да буду обазривији по питању употребе и коришћења информација и личних података, напоменуо је он.
Обама је казао да није стекао утисак да је Клинтонова имала намеру да „прикрије неке информације“.
Коментаришући наступе Доналда Трампа Обама је рекао он тражи велику пажњу јавности.
„Не верујем да ће завршити као председник САД“, закључио је Обама.
Обама, међутим, није желео да каже да ли би желео да се амерички председник Џозеф Бајден укључи у трку за председника.
Упитан да ли верује да ли би, да је дозвољено, могао да освоји и трећи председнички мандат, Обама је кратко одговорио: „Да“.