„Ми смо добили одговор (од САД) да не могу да пошаљу (америчку) делегацију у Москву и да такође не могу да приме (руску) делегацију у Вашингтону“, рекао је Лавров у Државној думи Русије.
Русија је, истакао је Лавров, отворена за потпуну сарадњу са Европском унијом и Америком када оне одбаце језик ултиматума и санкција.
Лавров је истовремено изразио наду да ће наредних дана почети да функционише споразум са САД о војно-техничким мерама за спречавање инцидената у ваздушном простору Сирије.
„Он би требало да стартује што пре. Надам се да ће данас коначно бити стављена тачка на усаглашавање свих момената. Даље смо спремни да седнемо и с картом у рукама се договарамо где су терористи, по вашем мишљењу, где су терористи по нашем мишљењу“, рекао је Лавров у Думи.
Уверен сам, додао је, да ако будемо поштено радили, онда ће се те процене у огромној већини случајева подударити.
Он је такође упозорио да покушаји Запада на челу са САД да прикочи процес успостављања новог, праведног полицентричног уређења, покушаји да наставе да намећу земљама рецепте преображаја воде ка све већем хаосу и наилазе на све веће неслагање.
Према његовим речима, покушаји неких земаља да спроведу геополитички инжењеринг на Блиском истоку довели су до слома регионалних механизама безбедности
Он је нагласио да ће Русија и даље спроводити самосталну мултивекторску политику која одговара националним интересима.
Нећемо дозволити економску блокаду Донбаса
Говорећи о Украјини, Лавров је нагласио да Русија неће дозволити притисак на становнике Донбаса и економску блокаду тог региона.
„Руска Федерација неће дозволити такав развој догађаја на југоистоку Украјине“, поручио је он.
Лавров је додао да је Мински споразум веома компликовано „изврнути“ и да је у њему јасно прецизиран редослед корака: пре разговора о успостављању контроле украјинске владе дуж читаве руско-украјинске границе, украјинска влада је дужна да спроведе читав низ озбиљних мера, пре свега кад је реч о осигурању реалног сталног политичког статуса Донбаса.
„Прво треба учинити да посебан статус буде реализован на сталној основи и у закону Украјине и у њеном Уставу“, рекао је Лавров.
Споразум о „Турском току“ остаје на снази
Одговарајући на питања, Лавров је навео и да договор о „Турском току“ између Москве и Анкаре остаје на снази.
Председник Реџеп Тајип Ердоган је то потврдио када је био у Москви 23. септембра на отварању џамије и када се срео са председником Путином, додао је Лавров.
Он је објаснио да до одржавања избора у Турској у тој земљи нема овлашћених да одговарајући споразум потпишу.
„Сачекаћемо изборе, сачекаћемо да буде формирана влада која ће имати овлашћења да потпише обавезујуће споразуме“, додао је Лавров.