„Нажалост, странице извештаја који је данас објављен садрже информације о нарушавању права религиозних мањина у земљама као што су Бурма, Иран, Пакистан, Русија, Саудијска Арабија и многе друге“, рекао је државни секретар Џон Кери, коментаришући документ.
У преамбули одељка о Русији напомиње се да су у земљи као традиционалне религије признати хришћанство, ислам, јудаизам и будизам, уз признавање „посебне улоге Руске православне цркве“ која је, како се наводи у документу, привилегована у поређењу с осталим религиозним групама.
„Влада у целини није забрањивала (2014. године) делатност установљених јудео-хришћанских религиозних група, али је уводила забране које ограничавају делатност религиозних мањина. Акције Владе укључују хапшење и задржавање чланова религиозних мањина… Полиција је спроводила рације према групама у приватним кућама, местима богослужења, конфискујући релиогиозне публикације и својину“, наведено је у документу.
Поред тога, како се тврди у извештају, користећи антиекстремистичко законодавство, власти Русије су одбијале регистрацију таквих група, ограничавале су им могућност да купе земљиште и здања за богослужење и нису враћале имовину конфисковану још у совјетском периоду.
Ситуација с антисемитизмом у земљи, по мишљењу Стејт департмента, такође изазива забринутост.
„Иако лидери јеврејских заједница не говоре о званичним актима антисемитизма на федералном нивоу, повећан је број извештаја током године о случајевима антисемитизма на нивоу локалних власти, а повећан је и број антисемитских публикација у државним медијима… Маршеви националиста су праћени антисемитским слоганима, повећан је број антисемитских изјава међу политичарима, у водећим медијима и на социјалним мрежама. Порастао је број случајева вандализма у синагогама, у џамијама и на гробљима“, наведено је у извештају.
Документ прате примери нарушавања религиозне слободе, уз указивање назива организација, времена и места описаних догађаја и учесника.
САД традиционално критикују Русију у својим извештајима о религиозној слободи. Министарство иностраних послова Русије, коментаришући ове документе, назвало их је тенденциозним и додало да садрже један те исти списак замерки.