Одавши признање свима који су укључени у пријем и транзит избеглица и миграната, који и даље у великом броју већ готово месец дана пристижу у Хрватску, нагласила је да се држава активно укључила у решавање избегличке кризе.
„Хрватска учествује у решавању тог проблема у преговорима између Европске уније и Турске, па и у разговорима о решавању барем једног дела целог проблема, а то је питање сукоба, односно рата, у Сирији, где није довољна сама ЕУ, већ би у томе требалo сви да учествују“, навела је Пусићева.
Позвавши се на план од десет тачака за европски одговор у вези с политиком према избеглицама немачког министра спољних послова Франк-Валтера Штајнмајера и министра привреде Зигмара Габријела, оценила је да је избегличка криза преломни тренутак у којем Европа одлучује о себи — хоће ли бити земља жичаних ограда и зидова, или разумни континент сарадње који ће политичким начинима решити питање сукоба, преноси Хина.
„Ако треба бранити европску границу, зна се где се она брани. Хрватска је послала свој полицијски брод и посаду на границу између Грчке и Турске. То је шенгенска и европска граница. Ако неко хоће да брани европску границу, нека је тамо брани, а не између чланица ЕУ“, поручила је Пусићева.
Према њеним речима, Мађарска већ дуго прети затварањем границе, док истовремено пропушта избеглице преко свог подручја, што је „врло необичан приступ“.
Пусићева сматра да ће стварно бити потребно да Европа помогне, поред транзитних земаља попут Хрватске, Немачкој, која је заузела храбар став када се разговарало о квотама.