Документе, слајдове, визуални материјал и анализе на интернет је у поставио портал „Интерсепт“ под називом „Документи о дроновима“. Копија се састоји од два сета слајдова на којима су детаљно објашњене операције које су изведене дроновима и које је тајна оперативна група америчке војске 48–4 изводила у Сомалији и Јемену између 2011. и 2013. године.
Документе је „Интерсепт“ добио од извора из америчких обавештајних кругова који је желео да остане анониман, због владиног прогона узбуњивача. Извор каже да америчка јавност има право да зна више о поступку по којем се људи стављају на листу за одстрел и који потом буду убијени по налогу америчких званичника.
There’s never been a major leak of documents relating to the U.S. drone program. Until now. https://t.co/IPnqTDv5Ou https://t.co/Opnqg0iqCb
— The Intercept (@the_intercept) October 15, 2015
Након вишемесечне анализе објављених докумената, истрагу из осам делова објавили су Џереми Скахил и његове колеге са „Интерсепта“. У њима се проучава начин на који су дронови, који су били „омиљено оружје Барака Обаме, а које користе војска и ЦИА“, коришћени како у проглашеним тако и у непроглашеним ратним зонама.
Уз напомену да је „постојао велики фокус на технологију убијања на даљину“ међу највишим фигурама америчке власти, у извештају пише да су из база у Авганистану и Ираку, као и из Сомалије и Јемена, лансирани фатални напади дроновима чије су мете били људи, а иако се радило о „непроглашеним ратним зонама, напади (тамо) су били оправдани под строжим рестрикцијама“.
Step by step of how Obama administration kills people by drone explained by @coracurrier https://t.co/blm6CG6q3v pic.twitter.com/b8q5wgAkSq
— Nick Turse (@nickturse) October 15, 2015
Иако је први напад дроном ван проглашена ратне зоне изведен пре више од 12 година, „све до маја 2013. године Бела кућа није објавила списак стандарда и процедура за спровођење оваквих напада“, пише „Интерсепт“. И поред јавних уверавања да су такви напади „прецизнији“ од теренских операција, ова истрага доводи у питање колатералну штету коју су напади изазвали.
„Запањујући је број случајева у којима су као мете биле означене погрешне особе. И тек након неколико месеци или година касније изненада схватите да сте све то време мислили да ловите неку изузетно значајну мету, а испостави се да је то све време био телефон мајке те особе“, каже извор за „Интерсепт“ и додаје да су убиства дроновима „базирана на непоузданим информацијама“.
This is what the terror watchlist looks like at drone operators' terminals: https://t.co/YDC3ddcdW0 pic.twitter.com/EJkPuq4Gir
— jeremy scahill (@jeremyscahill) October 15, 2015
Подаци се најчешће прикупљају „пресретањем телефонске и компјутерске комуникације“, где су мобилни телефони и мејлови „основно оруђе које војска користи да пронађе, фиксира и докрајчи своје метe. Према овом узбуњивачу, те методе „захтевају висок ниво ослањања на технологију коју користите“.
„Погрешне информације су довеле до смрти невиних људи, укључујући америчке држављане, у нападима дронова“, наводи се у извештају.