Председник Српске академије наука и уметности (САНУ) Владимир Костић подигао је много прашине изјавом да треба „са елементима достојанства“ напустити Косово, јер оно „ни де факто, ни де јуре више није у рукама Србије, и да то неко мора да каже народу“. Костић је нагласио да је ово његов лични став, а не став институције на чијем је челу, и навео да је важно да се искаже мишљење и када оно није погодно колективном уму.
Захваљујући овој изјави, први пут је председник најистакнутије научне институције у Србији постао „херој“ албанских медија.
На ову изјаву реаговали су и председник и премијер Србије. Председник Србије Томислав Николић рекао је да је Костић своје ставове изнео у тренутку када држава „води тешку борбу, упркос страховитим притисцима оних који промовишу независност Косова“ и позвао САНУ да се изјасни о Костићевом ставу, као и о томе да ли после такве изјаве он може да остане председник Академије.
Премијер Србије Александар Вучић изјавио је да не може да се сагласи са изјавом председника САНУ, али да свако има право на свој суд и мишљење и да он никога неће називати — издајником.
Сличан став износи и члан САНУ Тибор Варади. Он у изјави за Спутњик каже да мисли да свако има право да изнесе своје мишљење и да говори у своје име.
„Не видим да је ту неко правило прекршено — он је нагласио да говори у своје име, и ја у томе не видим неки грех или прекршај“, каже Варади.
Дописни члан САНУ професор права Коста Чавошки оквалификовао је као велеиздају све што се од времена Тадића до данас дешавало у вези са Косовом. У том контексту, професор Чавошки каже да је његов став о изјави Костића јасан, напомињући да је реч о лекару, неурологу који се „уопште не бави друштвеним темама, а изгледа да и мало познаје нашу историју“.
„Он као појединац наравно има право да каже шта год мисли и то му нико не може забранити нити оспорити. Али по мом суду, и то је моје лично мишљење, људи, то јест јавност, склони су да оно што он лично каже схвате као наводни став Академије и због тога је требало да буде далеко опрезнији. Дакле, то није став Академије, то је његов лични став и у том погледу се битно разликујемо“, наводи професор Чавошки.
Он каже да је очито да је ова изјава имала велику тежину јер, како примећује, о томе се бруји на сва звона.
„Оно што даје тежину његовом ставу није његова промишљеност, него положај који заузима“, додаје наш саговорник.
Чавошки сматра да ће се право расположење према Костићевим речима унутар САНУ показати приликом његовог евентуалног поновног избора на исту функцију, али да правно он не може да буде санкционисан. Чавошки такође каже да је могуће да ситуација крене у смеру некаквог захтева за смену, или можда моралну одлуку самог Костића.
Варади, на питање да ли је оваква изјава морала баш сада да се изнесе у јавност, каже да „ово баш сада“ траје од 1999. године.
„Од 1999. године је ситуација таква да Косово фактички не припада више Србији, а покушава се да се то спречи“, наводи Варади.
Он се слаже да ова ситуација сада јесте релевантна због Унеска и и подсећа да она траје већ 15 година.
„Моје лично мишљење је да се Косово отцепило мимо међународног права и правде, али у овом часу, и не само у овом часу, ово је чињеница, праведна или не, али је чињеница. У суштини, то је господин Костић и рекао као своје лично мишљење“, истиче Варади. Он напомиње да у САНУ сигурно постоје људи који се слажу и који се не слажу са мишљењем председника САНУ, али понавља да то није став ове организације, већ академика Костића.
Први човек САНУ Владислав Костић рекао је да неће да дозволи да му неко одређује шта сме да каже а шта не, и шта је јединствени корпус мишљења којег треба да се држи. Он је такође рекао да је савез са Русијом „вештачка алтернатива“ и да „повраћајући треба да уђемо и у тај рај са Европском унијом“.