У наредних неколико дана студенти Београдског и Алфа универзитета и представници омладинских покрета политичких странака имају прилику да у Руском дому сазнају нешто више о организацији која је фактор мира и стабилности на простору Евроазије.
Иако је Србији у априлу 2013. године додељен статус земље-посматрача у ОДКБ-у, Организацији договора о колективној безбедности, у нашој земљи се о тој организацији мало зна. Студенти који су се пријавили за учешће у школи сматрају да разлог томе пре свега треба тражити у медијској блокади.
Са тврдњом студената слаже се и народни посланик, шеф скупштинске делегације Србије у Парламентарној скупштини ОДКБ-а Милован Дрецун. Он истиче да осетљивост геополитичке позиције Србије наилази на пуно разумевање Руске Федерације, али и у самој Организацији. Свим чланицама је јасно да је Србија у позицији да мора да има стратешку сарадњу са Европом и да тежи ка чланству у Унији, рекао је Дрецун.
„Ми морамо да имамо добру сарадњу са НАТО-ом због заједничке безбедности, али то нас неће спречавати да развијамо сарадњу са Руском Федерацијом и другим земљама, јер сматрамо да глобални безбедносни изазови захтевају сарадњу са свим организацијама, без чланства. Од Русије не трпимо притисак да се опредељујемо, нити нас Русија на било који начин омета у сарадњи са НАТО-ом“, истакао је Дрецун.
Овај став потврдио је и амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Чепурин, који се обратио омладини. Он је подсетио да је проблем тероризма последњих 10 година обухватио све континенте, да последице осећамо и овде, преко мигрантске кризе. Предстоји нам велики задатак — борба против тероризма, и Русија је позвала све који сматрају да треба да јој се придруже у тој борби, рекао је Чепурин.
„Не могу се рушити државе, не могу се рушити руководства, не може се правити такозвани контролисани хаос који врло брзо постаје неконтролисан, тако да земље и читаве регије буду увучене у међуетничке и међурелигијске сукобе. Треба избегавати стварање хаоса, треба што пре радити на повратку стабилности. Сви који желе да зауставе тероризам треба да организују заједничку борбу апсолутно свим снагама. Други важан задатак је проналазак модалитета политичког регулисања кризе, разумног дијалога“, оценио је Чепурин.
Он је, говорећи о сарадњи Србије и Русије, поздравио спољну политику наше земље и чињеницу да се Београд није придружио санкцијама против Русије.
„Србија истовремено активно унапређује сарадњу са западним земљама, али то је њено право, право неутралне земље“, истакао је амбасадор.
Полазници омладинске школе Организације договора о колективној безбедности наредних дана ће имати прилику да о структури и циљевима те организације разговарају са њеним стручњацима који ће посетити и Српско-руски хуманитарни центар у Нишу. Поред Русије, чланови ОДКБ-а су Белорусија, Казахстан, Киргизија, Таџикистан и Јерменија, у којој ће у новембру бити одржана Друга омладинска школа ОДКБ-а.