Николић је после полагања венаца, уз војне и државне почасти, одао пошту свима који су учествовали у ослобођењу српске престонице током 1944. године.
„Србија је поново на искушењима, ако свако од нас доносећи одлуке има пред собом ваше дело и жртву, нећемо погрешити. Не смемо“, речи су које је Николић уписао у спомен-књигу.
Дан ослобођања српске престонице обележен је уз државне и војне почасти а државну церемонију предводио је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин, који је нагласио допринос српског народа у борби против фашизма.
„Ми смо народ велике и славне антифашистичке прошлости, а многи већи народи него што је српски не могу да се похвале таквим доприносом у борби за ослобађање човечанства“, рекао је Вулин.
Он је нагласио и да је „управо зато на нама да не будемо мањи од својих предака“, истакавши да је на нама „да памтимо њихова достигнућа и њихову победу“.
На нама је и „да наставим да живимо за оно што јесте антифашизам“, рекао је Вулин који је претходно положио венце на Споменик ослободиоцима Београда и Споменик црвеноармејцу.
Према његовим речима, управо зато, „као што не може исти венац и почаст да се дâ и јасеновачким жртвама и јасеновачким анђелима и блајбуршким кољачима, тако не може да се слави и дан када је Београд ослобођен и онај од кога је Београд ослобођен“.
Вулин се у том контексту оштро успротивио захтевима за рехабилитације Милана Недића истакавши да „не могу Коча Поповић и Милан Недић да буду у истом уџбенику“.
„Не можемо да будемо и народ који слави антифашистичку традицију и који рехабилитује ратног нацистичког колабрационистичког премијера“, рекао је Вулин.
Он је нагласио и да „не може Србија своју антифашистичку прошлост да прода и да је замени за нешто што би неко волео да је било или како мисли да је било“.
„Не можемо славити сећања на бањичке логораше и храбрити се успоменом на команданта бањичког логора, не може Србија да буде једина земља која је рехабилитовала окупационог премијера“, рекао је Вулин.
Према његовим речима, то нису урадили ни Норвежани са Квислингом, Словаци, Французи… са својим сарадницима окупатора „па неће урадити ни Србија са Недићем“.
„Не можемо да будемо и антифашистички победници и они који рехабилитују оног који је у борби против фашизма био поражен… не можемо данас славити дан слободе и оног од кога је Београд ослобођен“, рекао је Вулин.
Никодијевић је у изјави новинарима изразио и задовљство што држава опет обележава овај значајан датум — Дан ослобођења српске престонице у Другом светском рату.
„Нажалост, у једном тренутку смо некако стидљиво окретали главу од наше антифашистичке борбе и нисмо хтели да признамо да смо били једна од страна победница… И то је било врло ружно и надам да се то време неће никада поновити“, рекао је он.