„Mи не треба да реагуjемо ирационално, већ треба да наставимо борбу, jер су нам велике шансе да на Генералноj конференциjи одлука буде одбиjена. Ништа jош ниjе готово“, рекао jе Дачић на ванредноj конференциjи за новинаре.
Дачић jе рекао да jе Извршни савет, исто као што jе на противправни начин та тачка и дошла на дневни ред, без икакве дебате усвоjио препоруку да Kосово буде примљено у ту организациjу.
Према његовим речима, гласање jе показало да постоjе огромне поделе у међународноj заjедници, као и у Унеску.
Министар Ивица Дачић је додао да се од почетка знало да нам „однос броја земаља не иде наруку“, али је нагласио да је пет земаља било уздржано иако су признале Косово (Јапан, Јужна Кореја, Малави, Египат и Папуа Нова Гвинеја).
Министар иностраних послова Србије Ивица Дачић изјавио је на ванредној конференцији за медије да је резултат у Паризу бољи него што су сви очекивали.
На питање да прокоментарише одлуку Подгорице и Скопља да гласају за, Дачић каже да „наравно да смо разочарани њиховим ставом, али нисмо изненађени“.
Извршни савет Унеска већином гласова предложио jе да Kосово буде примљено у ту организациjу, за предлог jе гласало 27 чланова тог тела, против jе било 14, колико jе било и уздржаних.
O евентуалноj одлуци да се Kосово прими у чланство Унеска расправљаће се на Генералноj скупштини од 3. до 18. новембра, а одлука мора бити донета двотрећинском већином, између 195 држава-чланица од коjих jе 111 признало Kосово, а 84 ниjе.