Сергејев истовремено подсећа да је Путин раније више пута говорио да будућност Асада на власти није одређена, пошто то питање треба да буде предмет политичких преговора.
„Ето та посета је, по мом мишљењу, и била елемент тих политичких преговора“, навео је експерт.
Сиријски амбасадор у Москви Ријад Хадад за Спутњик каже да Асадова посета Москви не чуди, и да се комуникација између њега и Владимира Путина није ни прекидала од почетка кризе у Сирији.
„Ова посета је, може се рећи, ’круна‘ стратешких односа двеју земаља. Циљ ове посете је да се размотре питања борбе против тероризма, као и спречавања терористичких напада у Сирији и на Блиском истоку у целини. Коалиција, коју чине Русија, Сирија, Иран и Ирак, максимално се ефикасно бори против терориста. То је пут ка решавању проблема политичким средствима, зато што је немогуће решити тај проблем пре него што терористи буду уништени“, рекао је Хадад.
Посланик Праведне Русије Михаил Јемељанов сматра да је Асадова посета пре свега гест великог поштовања према Русији и руској армији.
„Током сусрета су били координисани војни аспекти решавања кризе. Мислим да су разматрани и политички моменти и могућности изласка из кризе. Потпуно је очигледно да режим, у оном виду у ком данас постоји, након престанка војних дејстава не може више функционисати. Неопходна је трансформација“, сматра Јемељанов.
Стручњак за Блиски исток Ел Мурид верује да је Асадов долазак није уприличен поводом војних питања текуће кризе, већ поводом договора око политичких питања и мирног решења. Русија, каже он, не подржава искључиво Асада, већ јој је на првом месту јединствена и суверена Сирија и борба против међународног терориизма. Немачки политиколог Ханс Шредер истиче да је Русија тренутно једини Асадов савезник и да би могла да допринесе политичком решењу сукоба.
„Спорно је питање да ли Асад може да буде део политичког процеса. Такође се јавља питање — на које је компромисе спреман Асад? Једина особа која на ово може да утиче је руски председник. Својим учешћем у ваздушној кампањи у Сирији, Русија је јасно показала да је заинтересована за решавање кризе. Мислим да је политичко решење конфликта, које нам је свима неопходно, немогуће без Русије“, закључује Шредер.