„Русија неће допринети стабилизацији ситуације у Сирији уколико војна офанзива примора још хиљаде људи да напусти своје домове“, рекао је Штајнмајер приликом обраћања посланицима у берлинском парламенту.
Немачки министар је упозорио да ваздушни напади руске војске по позицијама ИД у провинцији Алеп повећавају прилив миграната у Немачку.
Он је такође изразио наду да је приликом сусрета председника Русије и Сирије, Владимира Путина и Башара ел Асада, који одржан синоћ у Москви, било речи и о политичким перспективама очувања Сирије као државе, а не искључиво о војној сарадњи двеју земаља.
Огласила се и канцеларка Немачке Ангела Меркел, рекавши да решење сиријског конфликта мора да буде политичко, иако сматра да се то неће десити тако брзо. „Очигледно је да Асад неће имати политичку будућност“, рекла је Меркелова и додала да је тренутно неопходно учинити све како сиријски народ не би још више страдао.
„Надам се да Русија у томе учествује. Главни противник треба да буде ИД, а не сиријски народ“, закључила је Меркелова.
Председник Француске Франсоа Оланд је такође изразио наду да су Путин и Асад, мимо војне сарадње, разговарали и о политичкој транзицији, као и о евентуалном одласку сиријског председника са власти.
„Операција руске војске има смисла искључиво ако је она усмерена на борбу против ИД и ако обезбеди процес политичке транзиције у земљи“, рекао је Оланд.
Са друге стране, портпарол Кремља Дмитриј Песков рекао је да о политичком процесу у Сирији не може бити речи све док постоји претња од тероризма.
„Главни приоритет је борба против терористичких и екстремистичких организација и тек након тога можемо приступити решавању политичких проблема“, истакао је Песков.
Он је поновио речи руског председника да о политичком решењу у Сирији треба да одлучује искључиво сиријски народ.