Рифат ел Асад, наводи се у чланку, напустио је Сирију и прешао у Француску још почетком ′80-их година након свађе са својим старијим братом Хафезом ел Асадом, који се налазио на челу Сирије до своје смрте 2000. године. Након његове смрти, председник Сирије је постао његов син Башар, међутим Рифат ел Асад је више пута јавно изјављивао да је управо он легитимни наследник.
До свог прогона је Рифат, који је сад према гласинама богати бизнисмен који поседује некретнине у Француској, Шпанији и Великој Британији, командовао је гушењем побуне „Муслиманске браће“ у граду Хама у фебруару 1982. Године. Тада је приликом гранатирања града погинуло између 20 и 30 хиљада људи.
У иностранству, како се даље наводи, Рифат ел Асад често излази у својству супростављене стране у грађанском рату. Међутим, опозиција га не прихвата, због те његове умешаности у масакр у Хами.
Русија, међутим, како наглашава лист, показује очигледан интерес према Рифату ел Асаду: само недељу дана пре посете Башара Рифат Асад је такође долазио у Москву, док је крајем 2013. Године њега у Женеви посећивао заменик министар иностраних послова Русије.
Све то, како закључује „Тагесанцајгер“, ствара различите теорије, према којима Русија и Сирија имају планове за Рифата или једног од његових синова, пре свих Сивара, који студира у Швајцарској. Сивар је већ политички активан: он се налази на челу сиријске телевизије која емитује програм из Лондона и представља део опозиционе организације коју је основао његов отац. Према другој теорији, Москва користи контакте са непријатељски настројеним рођацима да изврши притисак на Башара ел Асада, наводи се у чланку.