„Постоје области узајамног разумевања које су се показале на данашњем састанку. Ми желимо јединствену Сирију, желимо да видимо напредак политичког процеса. Ипак, остају и несугласице, на пример, будућа улога (председника Сирије Башара ел) Асада“, рекао је Тонер.
Састанак у Бечу је „дао неке идеје“, рекао је Тонер. Ипак, према његовим речима, државни секретар САД Џон Кери засад не жели о њима јавно да говори, али верује да ће процес решавања кризе постати динамичнији.
На састанку о Сирији у Бечу учествовали су министар иностраних послова Сергеј Лавров, државни секретар САД Џон Кери и шефови дипломатије Саудијске Арабије и Турске, Адел ел Џубејр и Феридун Синирлиолгу.
И шефица европске дипломатије Федерика Могерини изјавила је да је сусрет „четворке“ у вези с решавањем блискоисточне кризе протекао позитивно и да је окончан усвајањем заједничког саопштења у којем је изражена забринутост због раста насиља у том региону.
„Имали смо веома добар састанак 'четворке' о Блиском истоку“, рекла је Могеринијева новинарима у Бечу, где је одржан низ министарских сусрета поводом ситуације у Сирији, као и заседање „четворке“ о Блиском истоку.
„'Четворка' изражава дубоку забринутост даљим порастом напетости између Израелаца и Палестинаца. Осуђујемо и све терористичке нападе и насиље против цивила“, наведено је у заједничком саопштењу „четворке“ које је прочитала Могеринијева.
Наведено је такође да „четворка“ позива Израел да сарађује с Јорданом у очувању статуса кво на светим местима Јерусалима јер је таква улога Јордану додељена у мировном споразуму с Израелом.
„Изасланици 'четворке' ће се упутити у регион у наредном периоду и ступиће у непосредни контакт са странама ако би их приближио конкретним акцијама, у складу с претходним споразумом који је показао истинску приврженост тежњи ка билатералном решењу. 'Четворка' је уверена у спремност страна да сарађују с изасланицима на основу поверења“, пише у саопштењу.
На састанку су учествовали представници Русије, САД, ЕУ и УН.