На четвоространом састанку учествују шефови дипломатија Русије Сергеј Лавров, Саудијске Арабије Адел ел Џубејр, Турске Феридун Синирлиоглу и државни секретар САД Џон Кери.
Руски министар иностраних послова Сергеј Лавров и државни секретар САД Џон Кери састали су се у Бечу, где су разговарали о глобалним питањима, укључујући и тренутну ситуацију у Сирији.
Састанак се одржао иза затворених врата у бечком хотелу „Империјал“.
У Москви се надају да ће ти разговори бити корак ка формирању широке коалиције за Сирију. Истовремено, за данас је планиран и сусрет блискоисточног „квартета“ који чине Русија, САД, ЕУ И УН.
Фотографије са састанка је на Фејсбуку објавила званична представница МИП-а Русије Марија Захарова.
Posted by Maria Zakharova on петак 23. октобар 2015.
Лавров и Кери и Бечу. Било је три руковања: два без камера, треће за новинаре. Свако је поручивало — следи тежак рад. А затим је почео сусрет „очи у очи“, стоји у потпису фотографије.
Састанак Лаврова и Керија договорен је у телефонском разговору који је уследио на иницијативу Вашингтона. Лавров је тада предожио да се истог дана одржи и састанак „четворке“ блискоисточних медијатора с обзиром на изузетно напету ситуацију у односима Израела и Палестине.
Како је раније наајављено, Лавров ће обавестити своје колеге о операцијама руске војне авијације у Сирији, а биће речи и о политичком решењу. А док су се до тог састанка на Западу могле чути само скептичне изјаве у вези са учешћем сиријског лидера Башара ел Асада у том процесу, реторика се сада променила. За укључивање Асада у прелазни период изјаснила се и висока представница ЕУ Федерика Могерини.
Lavrov & Kerry started meeting in Vienna with handshakes│С.Лавров и Дж.Керри начали встречу в Вене с рукопожатий pic.twitter.com/ky7ChlLUmR
— MFA Russia (@mfa_russia) October 23, 2015
„Мислим да нас је искуство Ирака научило да је неопходно гарантовати да политички процес осигура не само безбедност, него и да укључи све компоненте друштва. Управо на томе радимо, стога у прелазном процесу Асад неоспорно треба да буде саставни део те почетне етапе“, рекла је Могеринијева.
Члан савета за спољну и одбрамбену политику Александар Михаилов каже да је план званичног Вашингтона усмерен на максимално смањење утицаја руске кампање у Сирији и да они раде на отварању нових фронтова на којима би се само привремено ратовало против Исламске државе, а потом би се они повукли, што би створило још већи број зараћених центара који би ратовали једни против других.
„У рату мора бити један центар, један фронт. Руска операција која има за циљ постизање мира у Сирији, бележи приличне успехе. Значајни део милитаната ИД је или ликвидиран или се разбежао. Јасно је да њихове акције нису више тако ефикасне“, истакао је он.
Након састанка са Керијем, руски шеф дипломатије разговарао је са јорданским колегом Насером Џодојм.
На састанку је договорено да ће руска и јорданска војска ће вршити координацију акција преко радне групе у Аману.
„Војска Русије и Јордана су се договорили да координишу своје акције, укључујући акције Ратних ваздухопловстава над сиријском територијом. Војске две земље су се договориле о координацији акција преко радне групе у Аману“, рекао је Лавров.