Истраживачи са Универзитета у Бохуму у Немачкој су саставили највећу астрономску слику икада снимљену, која је квалитета чак 46 милијарди пиксела. Слика је настала након пет година осматрања Млечног пута.
Научници су саставили слику током посматрања наше галаксије како би пронашли „објекте са променљивим сјајем“, који могу бити индивидуалне звезде и пртрпети помрачење за време проласка планете или система вишеструких звезда у којима звезде ротирају око своје осе и понекад замагле једна другу.
Резултати студије, под називом Истраживање јужног галактичког диска, објављено је у часопису „Соларна и звездана астрофизика“, и представља прву комплетну верзију Јужног галактичког диска, подељену на 268 поља.
„Поједине области забележене су и до 272 пута и садрже максималан временски период између септембра 2010. и маја 2015. године“, пишу научници у свом раду, под насловом „Бохум истраживање Јужног галактичког диска“.
„Открили смо укупно 64.151 променљив објекат, и сваки од њих је представљен у каталогу, укључујући и неке од њихових особина и њихових светлосних обриса.“
Слике галаксије су снимљене телескопом у опсерваторији Бохум Универзитета у пустињи Атакама у Чилеу, а астрономи су објавили онлајн компилацију фотографија резолуције од 46 милијарди пиксела. Ова слика омогућава посматрачу да анализира нашу галаксију до њених крајњих граница, и да зумира или потражи одређену област појединачно.