Литванци су чак отишли и корак даље, па су и руском евровозијском победнику Дими Билану приписали звање „кремаљског пропагандисте“.
Билан, који је победио на „Песми Евровизије“ у Београду 2008. године, има заказан концерт у литванској престоници Виљнусу за 23. фебруар 2016, али долазак руске поп звезде већ сад изазива панику у одређеним круговима.
Већ се чују и позиви „на линч“ — капетан Ауримас Навис, главни идеолошки официр литванске војске, позвао је домаћу јавност да Билана дочекају са „свећама жалости“ и портретима литванских патриота, које су „убили руски окупатори".
Ово, међутим, нису јединствени случајеви покушаја политизовања руских уметника и ансамбла „Александров“, који се од септембра налази на великој европској турнеји.
Раније, овог месеца, против наступа „Александроваца“ побуниле су се и одређене групације у Чешкој и Пољској, а прошлог месеца и у Естонији.
Чеси су руски ансамбл назвали „батаљоном хибридног рата“, њихову музику — „музиком рата и окупације“, а њихову турнеју „војном операцијом“. Протестујући у Прагу протестанти су раширили заставе НАТО-а, Европске уније и Украјине.
Пољаци су „Александровце“ назвали „ансамблом армије агресора“ и затражили да се откажу сви њихови наступи заказани у 13 пољских градова, у периоду од 19. новембра до 2. децембра. Они су запретили да ће сваке вечери ударањем у шерпе и звиждањем у пиштаљке „угушити“ музику ансамбла ако концерти не буду отказани.
Русофобија је захватила и Естонију. Естонци захтевају да се „Александровцима“ забрани улазак у земљу и наступ у Талину, планиран за 10. децембар.
Естонци су ансамбл окарактерисали као „инструмент војне пропаганде“. Власти ове балтичке земље су саопштиле да ће „пажљиво изучити репертоар“, да „Естонију као јаку земљу песме и игре не плаше“, али да је ово „посебан случај“.
Легендарни руски ансамбл „Александров“ је велику европску турнеју, посвећену седамдесетогодишњици велике победе у Отаџбинском рату, започео 5. септембра у Будимпешти.
Планирано је да током тромесечне турнеје одрже више од 40 концерата у 13 земаља.
По правилу, где год да наступају, за њихов концерт се тражи карта више. Публика у Будимпешти, Београду, Берлину, Бечу и другим градовима, наступ „Александроваца“ испратила је на ногама, са пуно емоција, уз бурне аплаузе и овације.
Занимљиво је да је у Чешкој, упркос протестима, одржан фантастичан концерт пред 10.000 људи, а чешка штампа је извештавала: „Руска армија ушла у Праг“ или „Руска армија осваја“. Ипак, у наставку је следило: „руска војска ушла и очарала публику својом уметношћу“, „руска армија без иједног испаљеног метка освојила Оломоуц“.
Њихови наступи трају по три сата, а на њима учествује чак 120 уметника: мушки хор, солисти, оркестар, балетске и плесачке групе…
Током турнеје, „Александровце“ превозе три аутобуса, а опрему — један камион у који стаје скоро 40 кофера са костимима и две и по тона реквизита.
Овај чувени Академски ансамбл песама и игара руске армије „А. В. Александрова“ сматра се симболом и поносом руске културе.
На њихове наступе долазе и председници држава, политичари, дипломате, уметници… Концерт у Београду, из првог реда, пратио је и председник Србије Томислав Николић.
Ансамбл носи име Александра Васиљевича Александрова, композитора химни Совјетског Савеза, а затим и Русије.
У свом репертоару има више од 2.000 песама. То су народне, родољубиве и војничке песме и игре, а изводе и духовну музику и класике руских и светских композитора.
Они певају на готово свим језицима света, укључујући кинески, индијски, турски…
Ансамбл има традицију дугу скоро 90 година. За то време добио је највиша руска и међународна признања, а многобројна дискографска издања забележила су милионске тираже.
Више пута наступали су и на „врућим тачкама“, на фронту, за време рата у Авганистану, Југославији, Придњестровљу, Таџикистану, Чеченији. А пре неколико дана, како је известио руски министар одбране Сергеј Шојгу, наступили су и у Сирији пред Ваздушно-космичким снагама РФ.