Mере се односе на бржу размену информациjа и заjедничко управљање током мигрантске кризе, jачање капацитета за привремени смештаj избеглица и бољу контролу граница.
У нацрту заjедничког документа од лидера се тражи да именуjу контакт-особе за дневну размену информациjа, како би се осигурао постепен и контролисан проток избеглица.
Земље коjе се налазе на балканскоj рути миграната треба да раде заjедно на решавању проблема, а не (да раде) jедне против других, пише у тексту декларациjе. Лидери се уjедно обавезуjу да ће се уздржати од трансфера избеглица или миграната до границе других земаља, без договора са властима те земље, наводи се у документу у који је увид имао РTС.
Наглашава се да избеглице мораjу бити третиране на хуман начин, али и да мигранти коjи немаjу право на заштиту мораjу брзо бити враћени у земље порекла.
Земље на рути треба да поправе своjе капацитете за привремени прихват избеглица, у чему могу да рачунаjу на помоћ Eвропског механизма цивилне заштите, као и на финансиjску подршку међународних финансиjских институциjа, наводи се у нацрту.
Четири стотине европских пограничних чувара биће упућено као помоћ Словениjи током следеће недеље, а европска агенциjа Фронтекс пружиће додатну помоћ Хрватскоj у контроли границе и за регистрациjу мигранта, стоjи у нацрту декларациjе.
На сутрашњем мини-самиту, коjи jе сазвао председник Eвропске комисије Жан Kлод Jункер, учествоваће премиjер Србиjе Aлександар Вучић, као и лидери Немачке, Aустриjе, Словениjе, Хрватске, Mађарске, Румуниjе, Бугарске, Mакедониjе и Грчке.