Према речима Џимија Картера, он је знао Асада још док је овај био студент у Лондону. Сећајући се својих сусрета са сиријским лидером, бивши амерички председник САД је рекао: „Приметио сам да се Башар никад није обраћао потчињенима за савет или информације. За Башара ел Асада је било скоро невероватно да промени своје мишљење, посебно под притиском“, пише он.
Обраћајући пажњу на актуелна дешавања на Блиском истоку, политичар је подсетио да је до почетка протеста 2011. године Сирија била „добар пример хармоничних односа између многобројних и разноврсних етничких и религијских група, укључујући Арапе, Курде, Грке, Јермене, Асирце који су били хришћани, Јевреје, суните, шиите, алавите“.
Када су протестанти тражили реформе, Асад је у томе видео покушај смене законите власти и употребио непотребну силу, наводи Картер. Подржале су га Оружане снаге, као и већина хришћана, Јевреја, муслимана-шиита, алавита и друге категорије становништва, додао је он.
Захтеви САД да отпочне мирну смену власти Асада нису се испунили између осталог и због карактера сиријског политичара, сматра бивши председник. По његовим речима, „Картеров центар“, чији је он оснивач, позивајући се на податке вишегодишњих истраживања, упозоравао је Вашингтон на сличне напоре.
О поводу операције Војно-космичких снага Русије у Сирији Картер је навео да су те акције појасниле избор између „политичког процеса у којем ће режим Асада одиграти своју улогу и наставком рата у којем ће Исламска држава постати још већа претња читавом свету“.
На питање како може бити решен политички конфликт у Сирији, политичар је изразио солидарност са позицијом председника Русије Владимира Путина који је раније саопштио у разговору са њим да мир у земљи завладати само заједничким радом САД, Русије, Ирана, Турске и Саудијске Арабије.