Лист наводи да су по завршетку заседања „блискоисточног квартета“ (ЕУ, УН, Русија и САД) представници европске и америчке стране дали су на знање да ће се сви напори за решавање кризе у Сирији, Ираку и Јемену „свести на не“ ако се у посао не укључе Москва и Техеран.
Шефица европске дипломатије Федерика Могерини изјавила је да Русија и Иран могу да направе кораке у решавању нестабилности на Блиском истоку ако успеју да сиријског председника и владу окрену политичком процесу предаје власти. Шеф америчке дипломатије Џон Кери позитивно је одреаговао на вест о томе да ће Јордан, један од главних савезника САД у региону и члан западне коалиције за борбу против ИД с Москвом и Техераном размењивати обавештајне податке и координисати своју војну активност с Русијом и Ираком. „То најзад може да донесе корист свим странама“, изјавио је Кери после састанка „квартета“.
Укључивање Москве и Техерана у дијалог с Вашингтоном и Бриселом такође може да значи да се баланс снага на Блиском истоку мења, додаје Волстрит џурнал.
„Оно што се дешава у Сирији води стварању новог блискоисточног поретка. Временом ће САД све теже успостављати јединство и одлучност партнера у другим питањима регионалне безбедности“, наводи Волстрит џурнал речи аналитичара лондонског Међународног института за стратешка истраживања Емилија Хокајема.
Поред тога, систем безбедности и структура регионалних алијанси које су САД образовали на Блиском истоку у последњих 50 година застаревају, што арапске државе, које су се раније уздале у помоћ Вашингтона, подстиче да гледају ка Русији.