Према једном од планова, НАТО ће распоредити по један батаљон, бројности од 800 до 100 војника у Пољској и у свакој од три балтичке државе (Естонији, Летонији, Литванији). Друга варијанта предвиђа дислокацију једног батаљона у читавом региону.
Осим тога, америчка администрација је указала да намерава да преда америчке војнике који се налазе у Пољској и балтичким државама под директну команду северноатлантске алијансе, наводи лист. Како пише, у свакој од ових држава налази се по 150 америчких војника.
Портпарол председника Русије Дмитриј Песков је изјавио раније да НАТО прикрива своје поступке под измишљеним разлозима о претњи која наводно долази од Русије. Истовремено, наставио је Песков, сви планови о приближавању војне инфраструктуре Алијансе границама Русије довешће до реципрочних акција од стране Москве.
Без обзира на то што САД и други чланови Алијансе подржавају ту идеју, немачке власти одбијају да у Москву виде сталног непријатеља и на такав начин да је сасвим „затварају“ од Европе.
Представници НАТО-а сматрају да тешко да ће Берлин подржати варијанту са резервним снагама, али би могао подржати скромнију варијанту њиховог повећања у Европи. Они такође наводе да се нови планови налазе у раном стадијуму и да за сада ови планови званично нису били представљени члановима Алијансе, тако да ће резервне снаге тешко бити одобрене до јулског састанка НАТО-а у Варшави.