Према његовим речима, како би осигурале остваривање својих циљева уз помоћ Исламске државе, поједине светске силе жртвовале су свет и довеле га у верску и цивилизацијску кризу чији исход може имати веома деструктивне последице.
Боротников је истакао да се у редовима ИД бори око 40 одсто странаца, и то из преко 100 земаља света. „Више од десет организованих банди чине људи који воде порекло из Русије, Украјине, Грузије, као и других земаља централне Азије“, рекао је он.
Боротников је додао и да се делови талибанског покрета у Авганистану придружују Исламској држави, због чега постоји велика опасност од инвазије џихадиста на централну Азију.
„Ескалација тензија у Авганистану изазива озбиљну забринутост. Бројне групације Исламске државе су делови талибанског покрета и тренутно су активне на северним границама државе“, навео је Бортников.
Арапско пролеће је назив за талас демонстрација, протеста и побуна у превасходно арапским земљама, који је почео 17. децембра 2010. године. Пре овог периода, само је Судан био арапска држава која је доживела успешно обарање диктаторског режима 1964. и 1985. године.
Први протести у децембру 2010. године започели су у Тунису, Египту почетком 2011. године, затим у Либији, Бахреину, Сирији, Јемену, Алжиру, Ираку, Јордану, Мароку и Оману, као и на границама Израела. Мањи одјеци протеста чули су се у Кувајту, Либану, Мауританији, Саудијској Арабији, Судану и Западној Сахари.