Нема сумње, операција Русије у Сирији је натерала западне земље које сматрају себе лидерима у борби против тероризма да отворе очи. Може се рећи да је Москва „изненадила Запад, на челу са Америком“, тврди експерт. У немогућности да се носе са руским притиском „тешке“ силе, западне власти прелазе на „меку“ силу — јединствену сламку спаса која, по њиховом мишљењу, може да реши овај проблем.
Тако од почетка војне операције Русије у Сирији западни медији не прекидају мрежу гласина о жртвама међу цивилима и палим навођеним гранатама. Mеђутим, њима постаје све компликованије да се држе линије „дубоке аналитике“ о паду цена нафте, санкцијама и Москви чија снага је у опадању. Очигледно, Запад је потценио Русију, њену жељу да се бори, јер није био спреман на то, сматра аутор.
По мишљењу Феја, пре свега треба рећи да војна моћ Русије није изгубила на вредности. У периоду Хладног рата СССР је поседовао највећи нуклеарни арсенал на свету и по обиму наоружања није заостајао за САД. Русија је директна наследница Совјетског Савеза. И без обзира на то што се ниво војне снаге смањио, искуство, обука и опрема руске војске потпуно одговарају великој сили.
Осим тога, Руси имају посебан менталитет: што им је теже, постају јачи, уверен је овај политиколог. Данас се Русија суочава са озбиљним економским проблемима, али, како показује историја, управо су такви проблеми често били главни покретач развоја ове државе. Тако је у 19. веку напад Наполеона на крају од Русије створио „полицајца“ читаве Европе, док је рат са нацистичком Немачком у 20. веку претворио СССР у супердржаву, по снази равну Америци. „Ривали Русије су често скупо плаћали то што су је потцењивали“, навео је експерт.
На крају, важно је узимати у обзир да је Русија „зналац глобалне шаховске табле“. У главама Запада, који је остао у атмосфери хладног рата, Москва је губитник. На пример, познати политиколог Збигњев Бжежински тврди да Русија не може да буде „ривал Запада“. По мишљењу Феја, Америка је за кратак период постала кратковиде када је у питању Русија. Међутим, ова земља је велика сила, ако ништа — макар по величини територије.