У документу је наведено да је Косово према Резолуцији 1244 Савета безбедности Уједињених нација у саставу Србије, па не може да се сматра државом, због чега не испуњава основне услове за чланство који су прописани Уставом Унеска.
Устав Унеска налаже да ова организација мора да прихвата и спроводи одлуке Савета безбедности Уједињених нација, наведено је у тексту, а политизација Унеска и преузимање надлежности Савета безбедности Уједињених нација, као инструментализација организације због признавање нелегалне независности, нису прихватљиви.
Србија изражава бојазан да би једнострани покушаји да се Косово прими у Унеско могли озбиљно да наруше и поремете дијалог Београда и Приштине уз посредовање ЕУ, током којег још није било речи о питању имовине Српске православне цркве на Косови и Метохији.
„Свако ко тежи чланству у Унеску мора да докаже не само речима, него и делима, своју посвећеност циљевима Унеска, који свакако нису у складу са намерним, систематским и вандалским рушењем српских културно-историјских споменика у циљу уклањања трагова вековног постојања Срба на овим просторима, као и са некажњивошћу починилаца тих варварских дела недостојних 21. века. Због чега су четири српска православна манастира на листи Унеска споменика светске баштине који су у опасности, иако је сукоб на Косову завршен пре много година? Од кога им прети опасност?“, наведено је у документу.
Генерална конференција Унеска, на којој ће се гласати о пријему Косова, трајаће од 3. до 18. новембра, а за усвајање предлога потребна је сагласност двотрећинске већине од 195 држава–чланица.