Вучић је поновио да ће повећање највише осетити запослени у просвети и здравству, да ће просветни радници добити и једнократну помоћ, али и да ће плате бити повећане онима којима нису ни биле смањене.
Српски премијер претходно је најавио да ће ММФ дозволити и веће повећање од очекиваног, али да ће бити искоришћен мањи оквир од дозвољеног.
„Повећањем плата и пензија показујемо да су наши приоритети просвета, здравство и социјални сектор и ту нећемо жалити новац, али ћемо то да радимо тако да не угрозимо функционисање нашег буџета“, рекао је премијер. Ја знам шта је моја идеја, за колико да се у ком сектору и коме повећа. Видећемо шта ће ММФ да каже. Знам само да су они против повећања за МУП и војску. То је оно што знам сигурно, али не могу да кажем да у потпуности то виђење делим“, рекао је Вучић.
Коментаришући најаву да се ММФ противи повећању плата за МУП и војску, економски аналитичар Махмут Бушатлија за Спутњик истиче да све што се дешава у последње време са ММФ-ом слути на измену њихове генералне политике.
„И ми смо једна од земаља где ММФ делује мало шире од њиховог класичног мандата. Утолико је разумљив њихов захтев да се плате повећају запосленима у здравству и школству, али не и у полицији и војсци. Здравство и школство се сматрају секторима који су неопходни за развој једног друштва“.
Бушатлија сматра да војска и полиција у суштини и нијсу биле под толиким притиском смањења плата, да је и код једних и код других било доста изузетака, као и да многима плате и нису биле умањене.
„Поред тога, просек плата и у војсци и у полицији углавном је већи него у здравству и школству“, истиче Бушатлија и наводи да је ММФ далеко од тога да политизира своју улогу на баналним стварима.
„Могло би се, ако се размишља у категорији теорије завере, рећи да ММФ намерно форсира слабљење војске и полиције, али то је потпуно бесмислено“, оцењује Бушатлија.
Да је повећање плата и пензија у просвети и здравству приоритет потврдио је у међувремену и министар финансија Душан Вујовић. Он је истакао да је с техничке стране повећање примања на добром путу.
„Премијер је већ рекао да он мисли да је то решено. Ја са техничке стране могу да вам кажем да је то на добром путу, јер док не договоримо све елементе нећу да кажем да је решено. Ми на томе радимо, огромна је вероватноћа да ћемо наћи простор. Главно питање је да сви структурни елементи трошкова буду под контролом, да бисмо могли са пуном подршком Фонда да наставимо пут реформи“, каже Вујовић.
Мисија ММФ-а борави у Београду до 10. новембра ради трећег разматрања резултата у спровођењу стендбај аранжмана, а нова рунда преговора је у фокусу интересовања због најављеног повећања плата и пензија, односно делимичног враћања примања на ниво од пре годину дана, када су одлуком Владе плате и пензије у јавном сектору умањене.
У разговорима представника Србије и мисије ММФ-а биће размотрено и спровођење економске политике, припрема макроекономског и фискалног оквира, с посебном пажњом на припрему буџета за 2016. годину.