Косовска скупштина је двотрећинском већином ратификовала Споразум о стабилизацији и придруживању Приштине ЕУ, а за овај споразум гласали су и посланици Листе „Српска“.
На улазу у скупштину су уочи заседања уведене ригорозне мере контроле, а седница је почела сат времена касније. Посланици припадници албанске опозиције у парламенту су напустили заседање пошто су њихови представници изнели своје ставове о ССП-у.
Шеф посланичке групе „Српска“ Славко Симић у изјави за Спутњик каже да је њихова посланичка група гласала за овај споразум, после дводневних разговора са коалиционим партнерима где су се усагласили да уколико „Српска“ подржи споразум о ССП-у не сме доћи ни до каквих опструкција са њихове стране.
„Косово мора да омогући формирање Заједнице српских општина, јер је ту обавезу преузело од међународне заједнице и гарант тог споразума су и међународна заједница и албански политички лидери са Косова и наравно, наш премијер Александара Вучић“, каже он.
Наш саговорник подсећа да је Косово у ССП споразуму означено фуснотом, а не као Република Косово, јер пет чланица ЕУ није признало њихову самопрокламовану независност.
„Јачање економије и споразум ће пратити процесе и договоре који се воде у Бриселу и сигурно да ССП неће дозволити одступања, јер Члан пет овог споразума каже да уколико дође до опструкције између споразума који се постигне између Београд и Приштине, ССП може бити суспендован“, објашњава Симић.
Симић каже да ССП за Косово значи додатну обавезу за све косовске институције, којима је како каже, потребна огромна реформа — од поштовања људских права па до сузбијања корупције.
„ССП је пакет услова, који ако се не испуне, онда нема европске интеграције. Ако у једној земљи има корумпиране владе, а притом је и неспособна, онда ће процес учлањивања бити замрзнут“, рекао је Коњуфца.Шеф парламентране групе покрета „Самоопредељења“ Клаук Коњуфца критиковао је ССП, тврдећи да је његов успех условљен спровођењем договора Приштине са Београдом, преносе албански медији.
Према његовим речима, косовска влада је споразумом из Брисела уврстила Косово у процес боснизације.
„Дозволила је ауторитет централне власти и ауторитет заједнице. ЗСО ће доносити одлуке које влада не сме да мења“, навео је Коњуфца.
Седници је присуствовала већина посланика владајуће коалиције, Листе „Српска, као и косовска председница Атифете Јахјага.
Уочи седнице косовске скупштине уведене су строге мере контроле, па су на улазу у скупштинску салу постављена три детектора за регистровање метала кроз која морају да прођу сви који улазе у скупштину. Строгим мерама прегледа подвргнути су посланици, министри, чланови дипломатског кора, новинари и посматрачи.
Ригорозне мере контроле уведене су након петонедељних инцидената које су посланици опозиције организовали у косовској скупштини захтевајући да премијер Иса Мустафа повуче потпис са Бриселског споразума Приштине и Београда.