Дипломатска битка Србије за очување културне и историјске баштине у јужној покрајини ушла је у финалну фазу, јер је до гласања о чланству Косова у Унеску остало још свега неколико дана.
Премијер Србије Александар Вучић изјавио је да тим поводом води разговоре са колегама из више земаља, међу којима су и земље с којима, како је навео, нико није разговарао више од седам деценија. Премијер је додао и да ће велике силе наставити своју политику протежирања Косова.
Дарко Танасковић, амбасадор Србије при Унеску, за Спутњик каже да је неизвесно какав ће бити исход гласања на Генералној конференцији те организације, али да примећује приличну нервозу код опонената јер схватају да им неће бити лако да обезбеде две трећине потребних гласова.
„Имам утисак да идеја о томе да би требало одложити расправу о овом питању добија све ширу подршку у дипломатским круговима. Поједине државе које су биле склоне да се уздрже од предстојећег гласања или чак да гласају за пријем Косова у Унеско, полако се приближавају томе да прихвате једну политички и у сваком погледу коректну идеју одлагања ове расправе до идуће конференције или уопште док се не створе погодније околности за разговор о овој теми“, каже Танасковић.
Србија није усамљена у својој борби, истиче српски амбасадор.
„Наши пријатељи, Русија, Кина, Индија, Аргентина, Бразил и многе друге државе разговарају са својим партнерима у међународној заједници и објашњавају предности нашег предлога да се питање расправе о Косову одложи. Њихова помоћ је драгоцена, јер сами не бисмо могли ништа да учинимо“, каже Танасковић за Спутњик.
Шеф српске дипломатије Ивица Дачић ће 4. новембра учествовати на генералној дебати Унеска, након које ће бити познато ко има право гласа и када ће тачно бити одржано гласање о предлогу за чланство Косова у тој организацији.