Саудијска Арабија један је од кључних савезника Америке на Блиском истоку, али се ставови Ријада и Вашингтона већ неко врме разилазе. С друге стране, Саудијска Арабија и Русија су све више заинтересоване за побољшање билатералних односа.
Кедар, који је 25 година радио у Војном обавештајном директорату — израелској војној обавештајној агенцији, истиче четири главна разлога који објашњавају овај тренд.
Према његовим речима, најважнији разлог јесте слаб утицај Америке у региону.
Како каже, на то утиче и чињеница да је амерички председник Барак Обама најавио повлачење Америке са позиције "светског полицајца" и окренуо се припреми изборне кампање.
"Не постоји нико са ким би се могло разговарати у Вашингтону, посебно сада када је постало јасно да је споразум са Ираном готова ствар", истиче он.
С друге стране, Саудијци су импресионирани одлучном акцијом руских ваздушних снага у Сирији, али не желе да виде руске копнене трупе у Сирији.
И на крају, Ријад страхује да је иранско-руски савез изван домета њиховог утицаја. Без подршке Америке и Европе, Саудијци су више за примену политике "ако не може да их победиш, придружи им се".
"Краљ сматра да ће већи утицај на Иранаце по питању Јемена, Ирака и Сирије имати ако се приклони Русији, него ако је игнорише", наводи аналитичар.
Кедар такође подсећа и да је руска операција у Сирији веома ефикасна јер је, како каже, променила ситуацију на бојном пољу.
"Владине снаге, уз ваздушну помоћ Русије успеле су да покрену копнену офанзиву и поврате подручја која су држали екстремисти", подсећа он.
Русија је 30. септембра, након формалног захтева Дамаска, покренула ваздушну операцију против радикалних група које се боре против сиријског председника Башера ал Асада и желе да га збаце с власти.
Руска авијација је за више од месец дана извела скоро хиљаду прелета и уништила многе командне центре, кампове за обуку терориста, као и складишта муниција.