„Акције су усмерене искључиво против терористичких формација у Сирији. Операције се не изводе над другим циљевима, као што су снаге такозване ’умерене‘ опозиције“, рекао је Антонов на трећем министарском састанку Удружења земаља југоисточне Азије АСЕАН.
Он је истакао да Москва улаже напоре у „практичну сарадњу“ са регионалним и међународним актерима у вези са сиријским питањем.
„Директна комуникација је успостављена са Турском. Настављамо консултације са Израелом, Египтом и земљама Персијског залива“, нагласио је он, додајући да је се са Јорданом ради на стварању радног механизма како би се координирале активности на небу изнад Сирије.
Антонов подсећа да је са Америком потписан меморандум о спречавању инцидената током операција у Сирији.
Руске ваздухопловне снаге су на захтев сиријског председника Башара ел Асада, 30. септембра започеле ваздушну операцију против терориста у Сирији.
До сада је обављено више од 1.600 прелета, ликвидирано неколико стотина терориста и уништено више од 2.000 објеката које су терористи држали.Екстремисти ИД претрпели су значајне губитке и започели су повлачење са линије контакта са сиријским оружаним снагама.
Антонов је, међутим, својим међународним партнерима скренуо пажњу на то ко се све бори у редовима исламиста.
„У редовима Исламске државе се данас бори од 25.000 до 30.000 хиљада страних плаћеника, укључујући и оне из Пацифичких земаља и, нажалост, из Русије. Уколико се врате својим кућама, носе са собом одређени потенцијал насиља и екстремизма, па постоји вероватноћа да ће ширити радикалне идеје у тим земљама или ће организовати субверзивне активности“, рекао је Антонов.
Према његовим речима, Русија је посебно забринута због растућег утицаја ИД у северном Авганистану, у близини границе Таџикистана и Туркменистана, као и у Пакистану.
Он напомиње да су се милитанти Исламске државе већ населили у 25 од 34 авганистанских провинција, а да изасланици ИД у Пакистану настоје да успоставе контакте са другим терористичким групама, покушавајући да их придобију.
Антонов је рекао и да поједине државе кроз селективне војне савезе покушавају да спроводе своју политику у региону Азије и Пацифика, без освртања на интересе других народа.
„Верујемо да таква политика може довести до озбиљног сукоба и да скоро све регионалне силе ризикују да буду увучене“, рекао је Антонов.