Два дана уочи парламентарних избора у Хрватској две најјаче коалиције, „Домљубна“, коју предводи Хрватска демократска заједница (ХДЗ) Томислава Карамарка и „Хрватска расте“ окупљена око Социјалдемократске странке (СДП) актуелног премијера Зорана Милановића, не либе се да потегну сва политичка оруђа.
Слични програми двају коалиција, од социјалног до економског, нису у почетку богзна колико анимирали хрватске бираче, али мало националистичких примеса, којих се први досетио ХДЗ, већ је дало другу слику. Идући за њима и СДП је искористио свој тренутак, па су „барбари“ како је Милановић усред мигрантске кризе назвао Србе, успели да га по истраживањима јавног мњења изједначе, а по некима чак и доведу изнад ХДЗ-а.
Утркивање у кампањи ко више воли Хрватску или Анту Готовину очигледно је оно чему хрватски бирачи теже. Истраживања показују да је разлика између ове две коалиције тако мала да се може сматрати и статистичком грешком. У том случају, одлуку ће донети или мањинска листа или независна листа „Мост“, која је изненађење на овим изборима. Додуше, та листа је већ унапред најавила да неће ни левима (СДП) ни деснима (ХДЗ) дати подршку, па је у том контексту хрватски аналитичари и заобилазе када калкулишу о саставу будуће владе.
Да ли би евентуална победа деснице (ХДЗ) Хрватску вратила у национализама и куда би је одвела победа левице (СДП)?
Професор Филозофског факултета у Загребу Твртко Јаковина каже да је засад само извесно да ће Хрватска у недељу добити коалицијску власт на овај или онај начин. По њему, гласачи ће бити ти који ће рећи која је од ове две понуде боља за Хрватску, али додаје да је историја показала да је десна страна за Хрватску увек била лоша.
„Хрватска сада може да бира да ли ће наставити неким килавим, умереним путем, или ће ићи Орбановим путем (тврђом линијом)“, каже Јаковина за Спутњик.
Циљ садашње хрватске опозиције (ХДЗ) је, верује наш саговорник, да уколико победи, будућу опозицију сведе на статистичку грешку, како би трајно остала на власти.
„У овом ми се тренутку чини да лева коалиција стоји нешто боље што се тиче потенцијалних коалиционих партнера. То значи да су и Коалиција Милана Бандића (бившег градоначелника Загреба) и српска странка и већи део мањинских заступника склонији левој коалицији“, оцењује Јаковина.
Он истиче да је и већина странака које учествују на изборима, од коалиција „Мост“ па до странке Иве Јосиповића, такође лево оријентисана, а у каквом ће се односу наћи после избора зависиће од тога и ко ће од њих прећи цензус. Коалиција „Мост“ је, за Јаковину, језичак на ваги. Он наводи да колаборација ове коалиције и са десном и са левом страном сигурно води ка њеном крају, с том разликом што би је сарадња са десном коалицијом сигурно појела.
„Са те стране може се очекивати да ’Мост‘ не уђе ни са ким у коалицију, али да ипак да подржава власт“, објашњава он.
Новинар Денис Куљиш не верује у истраживања јавног мњења и тврди да је број људи који посећује скупове меродаван показатељ тога кога више подржавају. По њему двојбе нема — ХДЗ је победник ових избора.
„Иако сви говоре да ће резултати бити изједначени и да ће бити јако тешко успоставити коалицију, ја мислим да ће, чак и ако не добије апсолутну већину, ХДЗ-у недостајати тако мало да ће ту конструкцију затворити са појединцима, а не са странкама“, уверен је Куљиш.
Последња истраживања у свих десет изборних јединица у Хрватској показују да коначни скор иде благо у корист СДП-овог блока. Коалиција „Хрватска расте“ осваја 60 мандата, док „Домољубна коалиција“ осваја 57. „Мост“ независних листа има укупно 12 заступника, по три мандата имају Милан Бандић, ИДС и „Живи зид“, док два мандата осваја ХДССБ.