Уколико предлог скупи довољан број потписа да се нађе на изборима у новембру 2016. године, гласачи ће одлучивати хоће ли Калифорнија постати прва држава САД која ће спустити старосну границу за легално конзумирање алкохола на 18 година, откад је 1984. она постављена на 21. Предлагач закона Теренс Лин има рок да до 26. априла 2016. године прикупи 365.880 потписа.
„Ради се о правима једнаким за све“, објаснио је Лин на свом веб-сајту. „Осамнаестогодишњаци имају готово све терете и привилегије одраслих особа… Осим права да пију алкохол. Ово је погрешно мотивисана недоследност из 1984. коју би требало исправити“.
Међутим, не виде сви овај предлог као освежавајућу идеју.
Непрофитна организација Мајке против алкохолисаних возача (МАДД) упозорава да би овакав закон могао да резултира повећањем броја саобраћајних несрећа узрокованих алкохолом. Према сајту МАДД „када су државе у САД имале нижу границу легалног конзумирања алкохола, проблем малолетних алкохоличара је био већи. На пример, пре него што је закон о минималном старосном добу од 21 године био имплементиран у свим савезним државама, малолетни алкохолисани возачи били су умешани у двоструко више фаталних саобраћајних несрећа него данас“.
Организација је такође навела да је 25.000 живота спасено откад је у САД граница легалног конзумирања алкохола подигнута.
Овај предлог могао би да се у великој мери одрази на економију Калифорније. Према Падиљиним речима, мера коју је предложио повећала би државне и локалне пореске приходе, можда и за неколико милиона годишње. Такође би довела до тога да Калифорнија изгуби 200 милиона долара из федералних фондова за ауто-путеве, тврди правни аналитичар и финансијски директор.