На почетку операције у Сирији Бела кућа је назвала заједничке налете авијације арапских земаља и САД знаком „солидарности у борби против ИД“. Међутим, чим је Америка „дошла до критичне фазе рата у Сирији“, доневши одлуку да у помоћ побуњеницима пошаље специјалце и у Турску неколико авиона, извођењем ваздушних напада на ИД бави се искључиво Вашингтон. Арапски партнери су „тихо оставили САД да воде главне борбене акције у ваздуху у Сирији“, док се сами „баве другим стварима“, наводи се у чланку.
Саудијска Арабија и Уједињени Арапски Емирати послали су највећи део својих војно-ваздушних снага за гушење побуне Хута у Јемену. Јордан је, након што су милитанти погубили њиховог пилота, одлучио да покаже солидарност са Саудијском Арабијом и да се преоријентише на Јемен. Авиони Бахреина су последњи пут гађали циљеве у Сирији још у фебруару, док Катар и даље наставља са налетима, мада је његов допринос веома скроман. Ипак, савезници САД и даље дозвољавају Вашингтону да користи њихове базе, подсећа лист.
Учешће западних савезника САД у Сирији, као што су Француска и Аустралија, такође је ограничено. Нови премијер Канаде Џастин Трудо је чак обећао бирачима да ће повући канадску авијацију из Сирије и прекинути борбену мисију, наводи се у чланку.
Арапски и западни партнери САД су извели само 5 процената од 2.700 хиљада удара по позицијама ИД у Сирији, а у Ираку — 30 одсто од 5.100, наводи лист.