„Такав поглед на конфликт у Сирији представља веома грубу провокацију, а покушавају да је наметну лидери многих одговорних држава, укључујући и поједине западне земље“, рекао је Лавров.
Он је истакао да ће у скорије време бити организован још један сусрет у Бечу, и то у раширеном саставу, где ће учествовати око 20 земаља и организација.
„Управо из тог разлога је неопходно укључити и Организацију исламске сарадње, која ради при УН, како би се што пре стимулисали преговори између зараћених страна у Сирији“, објаснио је Лавров.
Руски министар спољних послова је искористио прилику да позове све кључне играче да уложе више напора како би се зауставило крвопролиће у Сирији и приморале све стране, укључујући и владајућу партију, да седну за преговарачки сто.
„Читав низ наших партнера, као и раније, затварају очи пред конкретним проблемима. Они покушавају да се ограниче апстрактним позивима да тренутни председник Сирије Башар ел Асад оде са власти у нади да ће се проблеми након тога решити сами од себе“, нагласио је он.
„То је поједностављен приступ проблему који неће донети никакве резултате“, оценио је Лавров и додао да је упркос наводима појединих земаља, сиријска војска једина која копненим снагама пружа отпор терористичким организацијама Исламска држава и Нусра фронт.
Лавров је такође изразио наду да ће на наредном састанку у Бечу бити утврђен списак терористичких организација у Сирији, као и списак политичке опозиције. То је неопходно како би се тачно утврдило ко кога подржава, а ко на кога напада, рекао је он.