У заједничком саопштењу градоначелници и председници скупштина општина са севера Косова захваљују на огромном залагању Влади Србије и свим земљама-чланицама Унеска које су гласале против, али и онима које су биле уздржане.
„Коначно је овим чином доказано да после оних и онаквих аката која су на Косову чињена, рушењем и паљењем цркава и манастира, рушењем гробаља, таквима не припада место у организацији која има за циљ да допринесе миру и сигурности кроз подржавање колаборације међу нацијама кроз образовање, науку и културу као метод универзалног поштовања правде, закона, људских права и основних људских слобода“, наводи се у саопштењу.
Министар одбране Братислав Гашић поздравио је одлуку да Косово не буде примљено у Унеско, наводећи да то представља победу тима премијера Александра Вучића.
„То је победа Министарства спољних послова, али пре свега Владе Србије и тима Александра Вучића“, рекао је Гашић на седници скупштинског Одбора за одбрану и унутрашње послове.
Лидер Јединствене Србије Драган Марковић оценио је поводом одбијања Унеска да прими Косово у своје чланство да је правда победила политику.
„Захваљујем свим државама које у Паризу нису дозволиле да се погази историја, право и правда. Правда је данас победила политику и Унеско је као организација Уједињених нација сачувао смисао свог постојања. Свака друга одлука значила би самоукидање основних принципа организације УН за културу и науку“, навео је Марковић у саопштењу.
Марковић је рекао да је и Српска православна црква одиграла значајну улогу у очувању историјско културне баштине.
„Високи Дечани, Пећка патријаршија, Богородица Љевишка и манастир Грачаница, који су под заштитом Унеска у опасности, српски су и православни и никакве новоизмишљене нације и културе у покушају не могу их одвојити од њиховог народа, њихове цркве и њихове државе Србије“, додао је Марковић.
На вест да Косово није примљено у Унеско огласили су се и студенти приштинског Универзитета са привременим седиштем у Косовској Митровици. Они су на посебно отвореној страници на Фејсбуку написали да су у то веровали од почетка.
„Хвала свима на подршци. Косово и Метохија у срцу“, написали су студенти.
Студенти су јуче, на дан градске славе, у порти Цркве Светог Димитрија у Северној Косовској Митровици својим телима написали „Не Косову у Унеску“ и, како су рекли, тако послали поруку целом свету да је то једина праведна одлука.
Од 142 државе коју су гласале, 92 подржале чланство Косова у Унеску а против предлога било је 50 држава.