Покушаји да се подржи такозвана умерена сиријска опозиција су пропали. Знатан део наоружања које су САД испоручивале устаницима нашао се у рукама бораца Ал Каиде и других организација џихадиста, наводи Том Удал.
„Погрешно је мислити да ће копнена операција довести до било чега другог осим до тога да ће наше војнике довести у директну опасност. Не треба почињати копнену операцију у Сирији све док не направимо реалистичан план деловања који има шансе да успе“, сматра сенатор.
У сиријском сукобу у овом тренутку су најјаче стране армија лојална сиријском председнику Башару ел Асаду, сиријски огранак Ал Каиде и терористи Исламске државе. Вероватноћа да ће на власт у Сирији доћи режим који је пријатељски настројен према САД веома је мала, чак и ако Вашингтон одлучи да у ту земљу упути много већи војни контингент, пише Том Удал.
Поред тога, за спровођење копнене операције у Сирији САД имају само „климаве правне основе“, како по закону о војним овлашћењима, тако и по међународном законодавству. „Конгрес није одобрио коришћење војне силе у Сирији, а у самој Сирији нико нас није звао“, наводи сенатор.