„Одговорност, ако закључимо да неко треба да одговара, да нарушава постојећа правила у антидопинг сфери, разуме се, треба да буде персонификована. То је опште правило. Одговорност увек треба да буде персонална, а спортисти којима је допинг стран, који му никада нису прибегавали, не баве се тиме, не треба да одговарају у име оних који то нарушавају. Због тога молим да се у том правцу делује и с колегама из међународних организација“, рекао је Путин.
Он је додао да је неопходно да Русија спроведе своју унутрашњу истрагу и да на најотворенији начин сарађује с међународним антидопинг структурама.
„Што се тиче предлога да се преиспитају резултати Олимпијских игара, оних у Лондону 2012. године, на пример, ја сам велики противник враћања уназад“, навео је Мутко.
„Што се тиче исте тих Олимпијских игара у Лондону, сваки спортиста који је ушао у победничку тројку, пре уручивања медаље прошао је кроз процедуру допинг-контроле, коју је спровела британска антидопинг лабораторија. Иако је пре уручења медаље спортисти био издат закључак да његова допинг-контрола није дала позитиван резултат, уручили су му медаљу, то је све“, додао је министар.
Према његовим речима, Русија би могла да пооштри административну одговорност за примену допинга, а могла би да размотри и увођење кривичне одговорности за то.
„Можемо да променимо квалитет тестирања, да одустанемо од количинских показатеља, од директних, обичних допинг-контрола и да се окренемо биолошком пасошу који практично искључује било какву манипулацију. Желимо још једном озбиљније да размотримо пооштравање мера одговорности – административне, а можда чак и да размислимо о кривичној“, рекао је Мутко новинарима.
Руски министар спорта је уверен да ће сарадња са Светском антидопинг агенцијом омогућити да се превазиђе ситуација у вези с оптужбама упућеним на рачун Руске Федерације о коришћењу допинга. Мутко је додао да је спреман да с иностраним партнерима размотри нову кандидатуру за шефа руске антидопинг агенције. „За сваку контролну функцију дајте свог стручњака. Биће нам драго. Нека он ради шест месеци, годину“, предложио је министар спорта. Он је навео да ће то помоћи да се реши проблем двоструких стандарда у борби против допинга.
Мутко је изразио уверење да је Русија спремна да у року од шест месеци потпуно ресертификује своју лабораторију. „Радићемо на томе. Заједно с нашим колегама обновићемо све своје системе и поново ћемо постати пуноправни чланови“, изјавио је Мутко.
Према његовим речима, руски спортисти који нису користили допинг треба да учествују и учествоваће на свим турнирима, а Русија ће учинити све да заштити њихову част и достојанство.
У Женеви је 9. новембра одржана конференција за новинаре Светске антидопинг агенције, на којој је независна комисија те организације оптужила Русију за бројне случајеве нарушавања антидопинг правила и препоручила Међународној атлетској асоцијацији да руским атлетичарима забрани учешће на такмичењима под њеним окриљем, укључујући Олимпијске игре 2016. године у Рио де Жанеиру.