„Највећа претња долази управо од пораста међународног тероризма који је директно усмерен на регион Кавказа“, рекао је Клинцевич и нагласио да је управо због тога неопходно формирати заједничку противваздушну одбрану.
Заједнички систем ПВО укључиваће јерменске оружане снаге распоређене у руској бази у Јерменији, за Спутњик каже политиколог Сергеј Минасјан. То су, према његовим речима, ПВО системи С-300В и ловци МиГ-29. Истовремено, објашњава јерменски политиколог, укључени ће бити и руски системи ПВО и авијација која је распоређена на северном Кавказу.
То омогућује Јеревану да, ако је то потребно, реагује на евентуалне претње користећи не само сопствене системе, него и капацитете руске војске, објашњава Минасјан. Заједнички систем, како је рекао, такође омогућава размену информација у реалном времену, као и праћење ваздушног простора далеко од граница Јерменије.
Одговарајући на питање да ли Русија и Јерменија интензивирају војну сарадњу због ситуације у Сирији, Минасјан каже да нови систем може да надгледа ваздушни простор Блиског истока.
„Треба напоменути да је формирање заједничког система ПВО започето још пре 10 година, како у оквиру билатералне сарадње, тако и у оквиру Организације за колективну безбедност и сарадњу (ОДКБ), а због ситуације у Сирији овај систем само добија на актуелности“, рекао је он.
Јерменски политички аналитичар се не слаже са мишљењем да тиме Русија практично „увлачи“ Јерменију у хладни рат против Запада.
„Јерменија је чланица ОДКБ, на њеној територији се налази руска војна база. Руски војници штите јерменско-турску границу, као и границу са Азербејџаном. То говори о томе да Москва и Јереван одавно имају узајамне безбедносне обавезе. Осим тога, не сматрам да се између Русије и Запада тренутно води хладни рат налик ономе који се догодио у 20. веку“, сматра Минасјан.