Резолуција о борби против коришћења једностраних економских мера у својству политичког притиска донета је у четвртак од стране другог комитета Генералне скупштине, који се бави економским и финансијским питањима. За документ је гласало 117 држава-чланица, 51 држава била је уздржана, док су против били само Израел и САД.
Пројекат резолуције је предложила Јужноафричка Република. У документу пише да примена једностраних економских мера притиска „негативно утиче на јачање привреде, пре свега држава у развоју“.
Генерална скупштина позива међународну заједницу да „осуди и одбаци наметање примене оваквих мера, као средстава политичког и економског притиска на земље у развоју“. Усвојена резолуција такође позива на доношење хитних и ефикасних мера „како би се ставила тачка на праксу примене, против земаља у развоју, једностраних економских мера притиска које нису донели одговарајући органи Уједињених нација или не одговарају принципима међународног права“.
Русија се залагала против увођења једностраних економских мера према земаљама у развоју. Како је на седници комитета саветника сталног представништва Русије при УН изјавила Диљара Равилова Боровик, такве мере „поткопавају право држава на сопствени развој, праве препреке при испуњавању обавеза држава за обезбеђење благостања насељења“.
По његовим речима, земље које користе ове методе „не устручавају се да крше принципе суверенитета и немешања у унутрашње ствари других држава, не само у корист својих политичких циљева, већ и са жељом да на такав начин уклоне конкуренте са тржишта“.
„Нажалост, констатујем да се пракса коришћења таквих мера не смањује, без обзира на то што је Генерална скупштина УН из године у годину категорички осуђује. Покушаји политичког притиска посредством санкција, трговинских блокада и других мера не предузимају се само према земљама у развоју. Данас је увођење једностраних санкција, уз заобилажење Повеље УН, постало скоро правило“, навела је она.