Терористички напад у Француској је шокантан, али не и потпуно изненађујућ догађај — многи грађани Француске и других европских земаља ишли су у Сирију како би попунили редове екстремиста, наводе аналитичари центра. Напади на редакцију листа „Шарли ебдо“ показали су да постоји перманентна претња од терористичких напада у Европи и сада треба одредити изворе терористичких напада: да ли су они „домаћи“ или су нападачи обучавани и добијали помоћ из иностранства.
„Талас избеглица који пристижу у Европу из земаља попут Сирије повећава вероватноћу уласка представника џихадистичких група камуфлираних међу мигрантима, са циљем организације терористичких напада на територији Европе“, пише Стратфор.
Без сумње, париски терористички напади имаће и политичке последице, додају аналитичари. Кроз пет дана једини француски носач авиона „Шарл де Гол“ треба да крене у Персијски залив зарад борбе против Исламске државе у Ираку и Сирији, а од краја септембра авионске налете изводи и француска војна авијација.
„Са политичке тачке гледишта, терористички напади подсећају на стара етничка потивречја унутар Француске“, наводи се у документу Стратфора. Последњих месеци сва пажња по овом питању била је фокусирана на суседну Немачку — велики број мигранта је стизао у ову земљу са југа и истока, док је само мали број њих настављао даље у Француску. Париз није посебно учествовао у решавању миграционе кризе, иако су представници Француске присуствовали састанцима посвећеним овом питању и у целини подржавали идеју Немачке о расподели избеглица по читавој Европи.
Може се очекивати да догађаји у престоници Француске појачају позиције оних који позивају на обустављање прилива миграната и затварање граница у таквим земљама као што су Немачка и Шведска, као и већи део Централне и Источне Европе.
Вероватно је повећање рејтинга Марин ле Пен и њеног Националног фронта, предвиђа Стратфор.