Самит Г20 одржава се два дана после крвавих терористичких напада у Паризу, за које је одговорност преузела Исламска држава.
Поред домаћина, турског председника Реџепа Тајипа Ердогана, долазак на Самит потврдили су немачка канцеларка Ангела Меркел и британски премијер Дејвид Камерон. Међутим, иако нема најаве формалног састанка, пажњу светске јавности привлачи евентуални сусрет Путин — Обама.
Саговорник Спутњика, стручњак за међународне односе Срећко Ђукић, верује да ће разговора бити и да је могуће очекивати политички расплет сиријске кризе, која ће неминовно бити главна тема Самита, после терористичких напада у Паризу и све горе ситуације у Јемену.
Очигледно је да су Америка и Русија у некој врсти хладног рата, који су због потребе за доминацијом започеле САД, али се између њих води и суштински дијалог, каже Ђукић за Спутњик.
„Тешко може да нам промакне да су господа Лавров и Кери у готово константном контакту. Чини ми се да толико на вези никада у историји нису биле руска, односно совјетска и америчка дипломатија, два министра иностраних послова и уопште два државника САД и Руске Федерације“, примећује Ђукић.
Он додаје да спектакуларне медијске најаве кратког сусрета Путина и Обаме, за који се верује да ће бити краћи од оног у Њујорку током Генералне скупштине Уједињених нација, не значе да председници две најмоћније земље света не могу да постигну крупне договоре, чије детаље њихови министри већ месецима разматрају. Пре свега треба очекивати план за коначно решење кризе у Сирији, убеђен је Ђукић.
„Мислим да је Сирија на путу расплета. У војној фази, која иде ка својој кулминацији, већ се спрема политичко решење, које није немогуће постићи. Међутим, потребно је да људи на врху то решење аминују и на њега ставе последњу тачку“, каже Ђукић.
Он верује да ће на овом сусрету Г20 тероризам коначно бити препознат као стварна претња, не само Блиском истоку, већ целом свету. Сигуран је да су ту опасност сада препознале и Сједињене Америчке Државе.
„У Америци постоји сазнање да је Исламска држава глобални проблем. Тренутно угрожава Европу и Русију. То је за Руску Федерацију огроман проблем, али сам сигуран да у Америци постоји довољно рационалног политичког сазнања да ако од тероризма почне да страда Европа и Русија онда су следеће САД“, оцењује Ђукић.
Амерички председник Барак Обама међу првима је у петак увече осудио терористички акт у Паризу у којем је страдало преко стотину недужних људи, а немачка канцеларка Ангела Меркел је позвала Европу на заједнички одговор тероризму. Меркелова је рекла да ће то пре свега бити одговор безбедносних структура. Први човек Француске Франсоа Оланд објавио је рат терористима.
Са друге стране, руски председник Владимир Путин оценио је да је очигледно да је за ефикасну борбу са злом тероризма потребно да се обједине напори читаве међународне заједнице.
Очекује се да лидери најмоћнијих земаља, у тренутку када је свет добио последњу, крваву поруку Исламске државе, одлуче како да заштите грађане, односно да се определе да ли ће лечити само последице или и узроке глобалне претње.
Иначе, уочи Самита Г20 у недељу и понедељак Турска је увела до сада невиђене мере безбедности, ангажовано је чак 6.000 полицајаца. Медитеранско летовалиште штите специјалци, као и коридор дуж пута којим ће се делегације кретати са аеродрома у Анталији до Белека.
Полиција је прошле недеље у анталијској регији привела 20 људи за које се сумња да су у вези са Исламском државом.