Француски председник Франсоа Оланд је најавио да ће се састати са руским и америчким председницима, Владимиром Путином и Бараком Обамом, како би „створили јединствену коалицију“.
Ову иницијативу о заједничкој коалицији у борби против радикалних џихадиста у Сирији, лансирао је руски председник за говорницом у Уједињеним нацијама 28. септембра. Путин је тада упозорио да коалиција против Исламске државе још није формирана и да је потребно да се то што пре уради.
Француска је, као и Сједињене Америчке Државе, игнорисала пружену руку. Атентати у Паризу су то променили. „Међународна заједница је сувише подељена“, рекао је Оланд на конгресу у Версају у понедељак после подне. „Тражио сам од Савета безбедности да се окупи како бисмо донели резолуцију која би означила заједничку намеру да се боримо против тероризма“, поручио је француски председник.
Ова одлука је радикални заокрет у односу на досадашњу позицију Париза. Само неколико дана пред нападе у Паризу, министар одбране Жан-Ив ле Дријан хвалио се како ваздушни напади коалиције против Исламске државе у којој учествује Француска, а коју предводе САД и Саудијска Арабија, дају резултате. Атентати у Паризу су га сурово демантовали.
„Владимир Путин је у УН рекао да мора да се формира међународна коалиција против Исламске државе. Таква коалиција још није формирана. Колико убистава као ових су спремни да поднесу ваш председник и остали лидери док не постану озбиљни у борби против тероризма“, обратила се Кристијан Аманпур Дидијеу Франсоу, бившем таоцу Исламске државе у Сирији. Питање Аманпурове, која увек износи званичне ставове америчке администрације, говори о промени позиције Вашингтона када је реч о међународној коалицији.
На то указује и сусрет Путина и Обаме на маргинама скупа Г20 у Анталији у недељу. На получасовном састанку, који није био раније предвиђен, руски и амерички председник су први пут лично и јавно разговарали о заједничким циљевима и приоритетима у Сирији. САД су прве схватиле да без Русије нема решења за хаос у Сирији.
Приоритет је, сви се сада слажу, борба против Исламске државе, а не рушење режима у Дамаску. О судбини сиријског председника Башара ел Асада одлучиваће се у договору са Русима, што се дипломатским речником назива „организована политичка транзиција под капом Уједињених нација“.
Након атентата у Паризу, тврду линију напушта и француска дипломатија, чији је шеф Лоран Фабијус донедавно изјављивао да „Башар ел Асад не заслужује да хода земљом“.