Међу републиканцима који су против прихватања миграната нашли су се бизнисмен Доналд Трамп, сенатор Тексаса Тед Круз, али и сенатор Кентакија Ренд Пол, док је Бен Карсон позвао да се програм прихватања избеглица обустави моментално.
Према ранијим најавама, САД би требало да у наредној години прихвати око десет хиљада миграната.
Међутим, како је јавио Си-Ен-Ен, након терористичког напада у Паризу гувернери двадесет две од педесет држава одбијају да прихвате сиријске мигранте, док су потпуну сагласност за спровођење програма дале само две државе – Конектикат и Пенсилванија.
Међу противницима су државе Тексас, Флорида, Канзас, Оклахома, Ајова и многе друге.
Политички аналитичар и заменик директора Института РАН за САД и Канаду Виктор Кремењук објашњава да иако Вашингтон има добре намере – државе су независне и на својим територијама могу да доносе сопствене одлуке. У таквој ситуацији, како је рекао, не постоји никакав начин да их федерална власт натера да нешто уради.
Терористички напад је, сматра Кремењук, уплашио Американце тим пре јер и они сами имају проблем са терористима.
Поред тога, додао је аналитичар, нема разлога говорити да су Американци због тога лоши јер они само покушавају да заштите своју територију и своје грађане.
Кремењук је такође рекао да ће предизборна кампања у САД додатно утицати на спровођења програма за мигранте који је предложио амерички председник Барак Обама.