О реакцијама Европе и света на терористичке нападе у Паризу, глобалној борби против тероризма и Исламске државе у Сирији и Ираку, сукобу исламске и хришћанске цивилизације, као и да ли су догађаји у Паризу, Сирији и Ираку означили почетак трећег светског рата и како ће се догађаји у свету одразити на Србију и Балкан, говорили су бивши директор Безбедносно–информативне агенције Андреја Савић и доцент на правном факултету у Београду доктор Милош Јовановић.
— Милош Јовановић: Овде су исценирали Рачак, добили су Рачак и код куће.
— Милош Јовановић: Увек постоји ризик да радикализовани Албанци, који се боре на страни Исламске државе, нападну српске области на Косову и Метохији.
— Андреја Савић: Ниједна држава не може сама да реши проблем тероризма.
— Милош Јовановић: Београд је мање атрактивна мета од Лондона, Париза, Мадрида, и ми нисмо перципирани као део Запада. Та два фактора нас штите од исламистичких напада.
— Андреја Савић: Србија је у овом тренутку безбедна, али оно што у будућности може представљати проблем је учешће људи са ових простора на ратиштима. Ту мислим на људе са простора Санџака, Босне, Косова…
— Милош Јовановић: Француско друштво више не почива ни на једној заједничкој колективној вредности.
— Андреја Савић: Србија је хуманим односом према мигрантима подигла свој рејтинг и то је одјекнуло и у исламском свету.
— Милош Јовановић: Радикализовани муслимани са Запада сматрају да је то једна испразна цивилизација, која нема никакве вредности, осим материјалне.
— Андреја Савић: Фаза униполарног светског поретка полако се примиче свом завршетку.
На почетку емисије на таласима Радија Новости могли сте да чујете целокупни интервју агенције Спутњик са председником Републике Српске Милорадом Додиком. Он је говорио о ситуацији у Европи и свету након напада у Паризу, о томе како ће ти догађаји утицати на стање у Босни и Херцеговини, о односима унутар Босне и Херцеговине, радикалним исламистима и позицији високог представника у тој земљи, о односима Републике Српске са Републиком Србијом и Руском Федерацијом…
— Милорад Додик: Ми смо у Дејтонски споразум унели територију и државу која се звала Република Српска. Ако нема Дејтона, ако неко то развали, ми се враћамо на позицију коју смо унели у Дејтон, био то некоме сан или не био. То је реалност.
— Милорад Додик: У Москви ће ми увек рећи да поштују међународне уговоре. Тамо се добро осећам. Тамо нам никад нису тражили противуступке, никад нас нису условљавали.
— Милорад Додик: Захвални смо Русији. Често ћете чути шта је нама Русија помогла, па довољно је ово што нам је помогла, па у Унеску. Много пута нам је помогла. Она у Републици Српској значајно улаже и веома је солидан партнер без икаквих политичких условљавања.
— Милорад Додик: Балканом мешетаре Британци, најчешће они. Узмите историју, па погледајте шта су радили.
— Милорад Додик: Ми не смемо прихватити да се легализује правно насиље високог представника и зато идемо на референдум.
— Милорад Додик: Инцко безочно лаже.
— Милорад Додик: У Босни и Херцеговини је мало коме добро, осим странцима који имају велике апанаже, као високи представник који има плату од 24.000 евра месечно, без плаћања пореза, плус резиденцију, послугу, право да на неколико месеци оде у Аустрију и да му то буде плаћено.
— Милорад Додик: Све ове године Дејтона су биле године освете Србима.
— Милорад Додик: Највеће штеточине су били Волфганг Петрич и Педи Ешдаун.
— Милорад Додик: Високи представник одузео је Републици Српској 83 овлашћења.
— Милорад Додик: Педи Ешдаун је направио огромне проблеме урушавајући међународни споразум, сакривен иза политичке подршке Америке и Европе.
— Милорад Додик: Високи представници рушили Дејтон, а били задужени да га штите.
— Милорад Додик: Они који су највише критиковали Русију, као што је Дејвид Камерон, сада позивају директно Путина и кажу да се без њега не може. Па то смо знали.
— Милорад Додик: Европа отворених граница је пропала на валу избеглица од милион људи.
— Милорад Додик: Европа не изгледа обећавајуће како је свима нама изгледала пре неколико година. Пре петнаестак година сви су се заклињали у европску будућност, па чак и ја сам био већи оптимиста што се тиче Европе него данас.
— Милорад Додик: Република Српска нема ресурсе за прихватне центре. У Босни и Херцеговини би то могла да буде још опаснија прича имајући у виду да један део политичког бошњачког тела прижељкује такав један талас верујући да би то ојачало њихове потенцијале.
— Милорад Додик: Неприхватљив систем вредности да неко сеири над убиствима људи.
— Милорад Додик: Више од 350 људи из Босне и Херцеговине прикључило се Исламској држави.
— Милорад Додик: Овде је живео секуларни муслимански народ, а онда током рата на простор Босне и Херцеговине и бивше Југославије улази преко 4.500 светих ратника ислама и то је Запад знао.
— Милорад Додик: Европа која је понудила примамљиву причу отворених граница очигледно нема одговора на многе кризе, па ни за кризу због тероризма.
— Милорад Додик: Свету који је био извозник разних пролећа, па чак и ратова са простора Запада, на неки начин се све те ствари враћају као бумеранг.
Цео интервју са Милорадом Додиком можете прочитати овде: 1. део, 2. део, 3. део и 4. део.
Хвала вам што сте нас слушали и читали!