Томислав Николић је на конференцији за штампу, после разговора са председником Белорусије Александром Лукашенком у Минску, рекао да је Белорусија пре само неколико дана на најбољи начин још једном потврдила пријатељство и поштовање које гаји према Србији, гласајући против предлога да Косово постане чланица Унеска и брутално отме културну баштину коју су српски преци градили вековима.
Николић је изразио дубоку захвалност Лукашенку и грађанима Белорусије на непроцењивој подршци коју дају Србији.
Истовремено је оценио да, поред снажног пријатељства, треба даље оснажити економску сарадњу двеју земаља.
„Заједничким трудом постигли смо резултате који су далеко бољи него што су били пре неколико година. Данас наша спољнотрговинска размена износи 250 милиона долара, а свесни смо сви да има простора да буде много већа и мораћемо да радимо на томе и у будућем периоду“, поручио је председник Србије.
„Са председником Лукашенком сам потписао изјаву у којој смо се сагласили да се мора повећати обим узајамне робне размене, као и да се морају пронаћи нове области економске сарадње ради динамичнијег раста националних економија и повећања животног стандарда грађана“, нагласио је Николић.
Председник Србије навео је да заједничку предност види у проширењу сарадње у машиноградњи, агроиндустријском комплексу, саобраћају, енергетици, туризму и индустрији.
„Историја је поставила велику шансу пред Србију и Белорусију, на нама је да посегнемо за њом. Ако будемо радили заједно и искористили све потенцијале које нуди сарадња, уверавам да резултати неће изостати, као ни остварење осетно бољих услова живота за грађане двеју земаља, што нам је заједнички циљ“, поручио је Николић.
Према његовим речима, Србији и Белорусији судбина је дала прилику да осигурамо бољу будућност за наш народ као партнери и пријатељи.
„Хајде да целом свету покажемо шта можемо заједно“, рекао је Николић, који се налази у дводневној посети Белорусији.
Председник Белорусије изјавио је да се дијалог између две земље динамично развија, а да односе између две државе красе отвореност и пријатељство, до чега обе стране држе.
„Наше две земље имају пуно заједничких интереса у чијој је основи сарадња у области економије, науке, технологије и хуманитарних питања“, рекао је Лукашенко.
„Ми на Србију гледамо као на кључног трговинско–економско партнера на Балкану“, рекао је Лукашенко, додавши да су током сусрета 2013. године у Минску постављени задаци са циљем да се драстично повећа трговинска размена између две државе, при чему је као оријентир узета цифра од 500 милиона долара.
Тај задатак се, како је рекао, успешно реализује — пре две године обим трговинске размене износио је 150 милиона долара, а сада износи 250 милиона долара.
„Откако је 2009. године потписан Споразум о слободној трговини обим трговинске размене порастао је пет пута“, додао је Лукашенко. Он је, међутим, нагласио да ни то не одражава потенцијале какви постоје за унапређење сарадње.
„Сада за то постоји добра шанса и треба је искористити“, рекао је Лукашенко, додавши да се то пре свега односи на српске предузетнике.
Он је истакао да је његова земља отворена за српске предузетнике, позвао их је да дођу у Белорусију и да развијају оно што је њима интересантно. Лукашенко је нагласио да се време не сме губити, јер ће пропуштено тешко бити надокнађено.
„Били смо и остали пријатељи Србије. Мој пријатељ и мој колега Томислав то зна исто тако добро као и ја“, закључио је Лукашенко.