„Не сматрам да је у питању милитаризација. Могли бисте да на такав начин дефинишете одређене аспекте њихове делатности, али по мом мишљењу оно што Руси раде је углавном сврсисходно. То је неопходно за очување безбедности морских путева, јер се промет стално повећава“, изјавио је Пап током дискусије „Безбедност, економија и истраживања на Арктику“, која је одржана у Међународном одбору представничког дома.
Пап истиче да САД пажљиво прате активности Русије на Арктику.
„Волео бих да и ми чинимо неке потезе сличне руским. На пример, могли бисмо да северни део Аљаске припремимо за будућa истраживања“, каже он.
Према речима представника Стејт департмента, Русија обнавља аеродроме и базе дуж обале, која чини скоро половину Арктика.
Потпредседник заједнице руских истраживача Арктика Константин Зајцев за Спутњик каже да без обзира на тренутну политичку ситуацију стручњаци за Арктик знају да је сарадња у овом делу света неопходна.
Као пример Зајцев наводи америчку обалску стражу, која наставља сарадњу са руским колегама.
„Русија не повећава војно присуство на Арктику. Једноставно, обнављамо инфраструктуру која је постојала у совјетско доба. Зато је размештање војних јединица и наоружања сасвим природно. Никога не нападамо, нити градимо базе како бисмо неког напали“, појашњава Зајцев за Спутњик.
Русија је 2013. усвојила званичну стратегију за развој Арктика до 2020. године.
Приоритетни правци нове стратегије су економски и друштвени развој северних руских регија, подстицање развоја науке, међународна сарадња са циљем да Арктик и даље остаје зона мира. Наравно да се у документу помиње и војна безбедност Русије, као и заштита њених граница.