„Мислим да се наши односи са Европом налазе на прекретници у односу на претходне две године, које се могу окарактерисати као период прилично оштрих политичких конфронтација“, рекао је Пушков, подсећајући на антируске санкције, бројне оптужбе од стране Запада на рачун Руске Федерације и усвајање резолуција антируског карактера у западним институцијама.
Осврћући се на последње терористичке нападе на руски путнички авион А321 у Египту и „црни петак“ у Паризу, Песков је оценио да су се сада појавили нови изазови са којима Европа не може сама да се избори.
„Исламска држава је нови феномен, који има консолидовану територију на којој делује, који има приходе од продаје нафте и нафтних деривата, који има ’ћелије‘ практично свуда — од Северне Африке до Индонезије, до Југоисточне Азије. Притом се у неким државама (тероризам) веома дубоко укоренио. Рецимо, у Либији ИД контролише два града, на Синајском полуострву постоји терористичка организација која редовно врши терористичке нападе, а која се зове Синајски вилајет. Постоје информације и да ИД делује у Авганистану. То је глобална претња“, упозорио је Пушков, додајући да се „с времена на време од ИД стижу претње о терористичким нападима на нове државе“.
Пушков је рекао да је стварање терористичке групе ИД резултат политике Сједињених Држава на Блиском истоку.
„Исламска држава је настала као последица окупације Ирака од стране САД. То је признао чак и Барак Обама, који је рекао да је то била — непредвиђена последица“, додао је Пушков.
Он је истакао да је Русија више пута позивала Вашингтон на сарадњу, на стварање коалиције, и да је руски председник Владимир Путин „пред очима целог света“ то учинио, али да су САД то одбиле.
„Они имају своје виђење, своје услове — прво Асад (да оде са власти), а онда ИД“, додао је Пушков.
Он је истакао да је позиција Русије овде јасна, а да је „лопта сада на америчкој страни“.
„Одржати победу над ИД без истовременог деловања у Сирији и Ираку готово је немогуће. Знате, на територији Сирије, ИД сада контролише један велики град — Раку, а на територији Ирака он контролише много великих градова, почев од Мосула, који има три милиона становника. Дакле, њихове позиције у Ираку су изузетно јаке. Зато без борбе у Ираку ИД није могуће победити, чак и ако буде значајних успеха у Сирији“, оценио је Пушков.
Према његовим речима, сада се ствара „некаква коалиција“ — руским акцијама у Сирији се активно прикључила и Француска.
„Мислим да би требало уложити све напоре како би САД одустале од праксе постављања услова. То је задатак Европе, задатак Француске, задатак Запада. Они су савезници САД и они су дужни да убеде САД да крену тим путем. Мени је веома чудно, зашто НАТО не жели да стави на снагу тачку 5 Вашингтонског договора према којој је напад на једну државу НАТО-а напад на све… Ја разумем да је генералном секретару НАТО-а много лакше да изађе на конференцију за штампу и говори о томе да опасна претња долази од стране Русије, пошто је нема… НАТО се сада бави пријемом Црне Горе у ту организацију. Да ли је то сада актуелна тема? Сада је најважније примити Црну Гору! Па, наравно! А како без тога?! Морамо ширити зону демократије! И то сада, када у Француској нападају стадионе. Рекао бих да је ово апсурдна ситуација. Зашто постоји Северноатлантски савез? Да би се проширила зона демократије на Црну Гори? Па, тамо је ионако дошла демократија — тамо се одржавају геј параде, све је у реду! У чему је проблем?! Зашто је то питање хитно, а није хитно ратовати против ИД?! Чини ми се да би западни савезници требало таква питања да постављају Сједињеним Државама — ако се не плаше, наравно“, рекао је Пушков.
Према његовим речима, на Западу више није актуелна вештачки створена прича о Русији као претњи за Европу.
„Руска претња данас постоји само у изјавама лидера балтичких земаља. Али, од ње није погинуо ниједан човек. Од Исламске државе погинуле су стотине људи“, нагласио је он.
Међутим, НАТО-у је и даље „лакше да се бори са измишљеном претњом“, иако би било „исправније да се та организација бави реалним изазовима“.
Украјинска криза остаје актуелна, али она је сада „на трећем или четвртом месту дневног реда“, оценио је Пушков.
„У Оландовом говору реч Украјина се није ниједном чула. На састанку у Европском парламенту, на ком сам учествовао, била је потпуно другачија атмосфера него раније. Тема Крима је практично нестала са дневног реда. Бавили су се неком новом геополитичком реалношћу. Не видим ниједну од великих европских земаља, које би желеле да кримско питање поставе као камен спотицања у односима са Русијом“, додао је Пушков.
Он је оценио да би односи Русије и ЕУ могли да изађу из кризе већ 2016. године, без обзира на то што ће антируске санкције највероватније бити продужене за још пола године“.
Пушков је рекао да прича о руској изолацији више није актуелна (у Европи).
„Теза о руској изолацији се више не користи, сада ће је полако заборавити и Барак Обама“, закључио је Пушков.