Лист наводи да су у том нападу могле бити искоришћене и ракете старог типа, али највероватније су праве намере Москве биле да се „покажу нове канџе ’медведа‘“(надимак стратешког бомбардера Ту–95 који је направљен по спецификацији НАТО–а).
Икс–101 је дискретна дозвучна ракета са конвенционалном бојевом главом која лети до циља на ниској висини, избегавајући непријатељске радаре. Приликом њеног навођења може се користити руски навигациони систем ГЛОНАСС, док је прецизност два–три пута боља него код њене претходнице и погађа мету са максимум 10 метара одступања, наводи се у чланку.
„Популар механикс“ највише задивљује интерконтинентални домет ракете који достиже 10.000 километара.
„То значи да може да погоди било коју тачку у САД уколико се лансира из Москве“, пише лист.
„Слабо приметна и способна да лети, не улазећи у зону многих радара ПВО, Икс–101 је корисна при тзв. изненадном првом удару, посебно при удару на добро заштићене циљеве. Нуклеарна верзија ракете Икс–102, претпоставља се, може да носи главу тежине 250 килотона. И то брине Пентагон“, пише „Популар механикс“.
Аналитичар америчког центра за војно–поморске анализе Мајкл Кофман у чланку за War on the Rocks навео је да Русија у Сирији користи авијацију далеког домета и најновије ракете, не само ради извођења мисија одмазде, већ и због тестирања могућности својих оружаних снага.
До недавно су се на Западу смејали руским Војно-космичким снагама, посебно авијацији далеког домета.
'Bear's newest claws':Russia unleashes bigger, better missile on ISIL (VIDEO) https://t.co/QtQ78mTiCP #RussiaVsISIL pic.twitter.com/3WKL4oBbiT
— Sputnik (@SputnikInt) November 21, 2015
„Очигледно, руски бомбардери су се вратили овог пута не због представе, већ како би показали могућности извођења операција на даљину са високопрецизним ударима“, пише Кофман.
Аналитичар је указао и да америчка Ратна морнарица треба да обрати пажњу на руски бомбардер Ту–22МЗ који може да носи противбродске ракете Икс–22.