„Још пре терористичког напада предузимани су напори да се смањи могућност сукоба услед операције Русије у Сирији, али сада то отопљавање претпоставља ограничене могућности сарадње војних сектора две земље“, пише Мулрин, позивајући се на званичнике Пентагона.
Аналитичарка такође тврди да аналитичари и бивши војни чиновници САД верују да „на политичком фронту Русија, ако то буде желела, може да одигра значајну улогу у стварању услова да сиријски лидери седну за преговарачки сто“.
У овом тренутку, наставља ауторка, створен је систем комуникације руске и америчке војске у региону. Када су руске снаге у Сирији бомбардовале Раку, престоницу Исламске државе, прошле недеље, „Руси су се повезали са нама (америчком војском) и известили нас о својим плановима, и свако је наставио да се бави својом мисијом“, изјавио је амерички пуковник Стив Ворен, званични представник америчке операције у Сирији.
Без обзира на то што неки аналитичари и стручњаци страхују од могућег сукоба руских и америчких војних снага у Сирији, већина њих се слаже са тим да „Русија игра велику дипломатску улогу“ у решавању конфликта, закључује Ана Мулрин.