Посланик Националног фронта Жилбер Колар каже да је обарањем руског авиона Турска одабрала своју страну — а то је страна терориста.
Према његовим речима, рушење руског авиона који се бори против ИД је признање реалности у којој се Турска налази.
„Турска сада може да организује ванредни састанак (Савета безбедности), али то неће променити чињеницу да у рату са тероризмом треба изабрати савезника. То Турска није умела да уради“, закључује он.
Бригадни генерал и директор Института за међународне и стратешке студије Жан Венсан Брисе тврди да ће након данашњег инцидента свима постати јасно ко кога подржава у рату против тероризма.
Он каже да ће Ердоган сада морати или отворено да подржи ИД или да изјави да је неутралан и да ништа више не предузима против оних који се боре против џихадиста.
„Дошло је време да се отворе карте: или да се Руси и Французи, заједно с осталим члановима коалиције, боре против ИД, или је то прљава игра“, рекао је он.
Према његовим речима, Русија се прилично добро понаша како би избегла тежи сукоб, закључује он.
Француски посланик Жером Ламбер каже да му није јасна логика свега што се десило, с обзиром да руски авион није учествовао у операцији против Турске и није представљао ратну опасност по њу.
„Не знам да ли се тај авион налазио неколико тренутака у турском ваздушном пространству, да ли је пролетео неколико километара изнад Турске, али чак и ако је тако, у оквиру операције коју ми морамо да спроводимо заједно против тероризма у Сирији, Турска, по мом мишљењу, није имала разлога да руши руски авион“, истиче он.
Он је, како каже, изненађен реакцијом Турске, истичући да је срећа у томе што Русија није изгубила самоконтролу и није одговорила на напад.
Ламбер је изразио наду да ће на заседању НАТО-а захтевати да Турска поступа разумно и да не напада савезнике који се боре против терориста у Сирији.